Çocuğunuzun Dil Gelişimini Destekleyin…

5 yıl önce
984 kez görüntülendi

Çocuğunuzun Dil Gelişimini Destekleyin…

Çocuğunuzun Dil Gelişimini Destekleyin…

Bir bebek dünyaya geldiği hatta anne karnında olduğu anlarda dahi çevresiyle iletişim kurar. Ancak etkin bir iletişimin konuşmayla alakalı olduğu düşünülür. İlk dönemlerde bebekler çeşitli sesler çıkararak ve el kol hareketleriyle konuşmaya ilk adımı atarlar. Ardından bu durum yerini anlamsız kelimelere (örneğin ete mee demek gibi) ve en son da anlamlı bir şekilde konuşmaya bırakır. Bahsettiğimiz süreç oldukça doğal bir süreçtir ve çoğu zaman kendiliğinden gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda çocukların bu süreci geçirmeleri ve konuşmayı yani dil öğrenmeleri gecikmektedir. Gerek ilk anadili öğrenme aşamasında gerekse de küçük yaşlarda yabancı bir dili çocuğunuza öğretirken çocuğunuzun dil gelişimini desteklemeniz gerekmektedir. Peki nasıl…

İlk olarak çocukların ilk etapta duyarak öğrendiğini asla aklınızdan çıkarmayarak evde mümkün olduğunca çok konuşma ortamı yaratın. Herşeyi ona uzun uzun anlatın. Bu konuşmaları yaparken de kelimeleri düzgün telafuz etmeye dikkat edin. İlk etapta çocuğunuz kelimeleri düzgün kullanamayabilir onu zorlayarak değil siz kelimeleri doğru telafuz ederek örnek olmaya çalışın.

Diğer yandan anne ve babalar tarafından yapılan hatalardan bir tanesi de çocukla bebekvari konuşmaktır. Bu onun konuşmayı öğrenmesini geçiktirecektir. Çünkü size örneğin suya bu diyerek zaten derdini anlatabilen bir çocuk cümle kurmayı öğrenmekten kaçınacaktır. Bu nedenle kelimeleri düzgün söyleyerek çocuğunuzla iletişim kurun. Sorduğu sorulara ayrıntılı cevaplar verin ve asla anlamaz diye başınızdan savmayın. Anlamayınca sinirlenmeyin sabırla anlatın ve anlaması için de belli bir süreyi ona tanıyın. Tüm bunları yaparken uzun cümleler yerine daha iyi kavrayabileceği kısa cümleleri ve kelimeleri tercih etmenizde fayda var. Sizlere tavsiye ettiğimiz talimatları yerine getirdiğinizde göreceksiniz ki çocuğunuz hem daha çabuk konuşmayı öğrenecek hem de doğru şekilde konuşacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kereviz Salatası Tarifi başlıklı makalemizde diyet listeleri, Diyet yapanlar ve Diyet Yemek tarifleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık