Glisemik İndeks Nedir? Kilo Vermeye Etkisi

3 yıl önce
Glisemik İndeks Nedir? Kilo Vermeye Etkisi için yorumlar kapalı
1.083 kez görüntülendi

Son zamanlarda diyet yapanlar için kalori hesabı yapmak yerine glisemik indekse dikkat etmenin daha önemli olduğu yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlandı. Ülkemizde başta Canan Karatay olmak üzere birçok tıp profesörü de bu konuda hem fikir. Kalorisi düşük yiyecekler yerine glisemik indeksi yüksek yiyecekler hem yağ yakmayı kolaylaştırıyor hem de sağlıklı kilo verdirerek alınan kiloların geri alınmasını da engelliyor. Peki nedir bu glisemik indeks, kilo vermeye etkisi nedir? Glisemik indeksi düşük yiyeceklerle nasıl diyet yapılır? Tüm detaylar yazımızda…

Glisemik indeks ilk olarak diyabetik hastaların beslenme düzeninin belirlenmesinde yiyeceklerin kan şekerinde yaptığı dalgalanmaları belirlemek isteyen doktorlar tarafından bulunmuştur. Yani glisemik indeks yiyecekler vücuda alındığında kan şekerinde meydana gelen değişiklikler şeklinde tanımlanabilir. Günümüzde glisemik indeksin kilo vermeye etkisi ortaya koyulmuş olup diyet programları bu değerlere göre belirlenmektedir.

glisemik-indeksi-dusuk-yiyeceklerle-diyet

Glisemik indeksi düşük yiyeceklerin diyet yapanlar tarafından tercih edilmesi kalorisi düşük yiyeceklerin tercih edilmesine göre çok daha fazla işe yaramaktadır. Bunun nedeni ise vücuda alınan kalorinin değil kan şekerini yükseltme oranının önemli olmasıdır. Bir yiyecek her ne kadar glisemik indeksi düşükse o kadar kan şekerini dengede tutmakta, bu da tokluğu arttırarak ani şeker düşmelerini ve yükselmelerini engelleyerek de kilo vermeye neden olmaktadır.

Glisemik indeksi düşük yiyecekler yağlar, proteinler, meyve ve sebzeler olarak genel olarak gruplandırsalar da bu grupların içinden kilo vermek için glisemik indeksi (GI) 50’den düşük olanlar tercih edilmelidir. Karbonhidrat grubu GI’i en yüksek olduğundan adeta bağımlılık yapmakta ve yendikçe yenmek istenmektedir. Bu nedenle besleyiciliği olmayan sadece kan şekerinizi yükselten bu nedenle de sürekli yeme ihtiyacı duymamıza neden olan karbonhidratlar beslenmeden çıkarılmalı bunun yerine sağlıklı protein, yağ ve sebzeler tercih edilmelidir. Diyetlerde kesinlikle işlenmiş gıdalara yer verilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz 12. Bölüm İzle 24 Kasım başlıklı makalemizde eşkiya dünyaya hükümdar olmaz, eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 12. bölüm fragmanı ve eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 12. bölüm full izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Glisemik İndeks Nedir? Kilo Vermeye Etkisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık