Kalp Krizinin En Sık Görülen Nedenleri

3 yıl önce
Kalp Krizinin En Sık Görülen Nedenleri için yorumlar kapalı
1.077 kez görüntülendi

Yaşam koşullarının değişmesiyle toplumda kalp krizi riski ve görülme oranı son zamanlarda bir hayli arttı. En önemli nedenleri de şüphesiz ki stresli yaşam ve yaşam koşullarında yapılan yanlışlar. Bu durum son zamanlarda yapılan araştırmalardan da belli. Çünkü neredeyse yapılan tüm araştırmalar yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi durumunda kalp krizi riskinin yüzde 75-80 oranında azaltılabileceğini gösteriyor. Kalp krizine neden olan faktörler ve yaşam alışkanlıklarında yapılabilecek önerileri uzmanlar sıklıkla dile getiriyor. Yazımızın detayında kalp krizinin en sık görülen nedenleri ve buna bağlı olarak da alınabilecek önlemleri görebilirsiniz.

Kalp Krizi Riskini Arttıran Faktörler

Kalp krizinde risk grubunun en önemli kısmını sigara içenler oluşturuyor. Sigara sadece sağlığa zararlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda farklı birçok rahatsızlığa neden olarak da kalp krizini tetikliyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar sigaranın dolaylı ya da doğrudan etkilerde bulunarak kalp krizini 3 kat arttırdığını acımasızca ortaya koyuyor. Kalp krizinde bir diğer suçlu neden de kolesterol. Kolesterol aslında tüm yaşamsal faaliyetler için vücuda yararlı bir etken. Ancak, kötü huylu kolesterolün yüksek olması koroner kalp hastalığı riskinin de yüksek olduğunu gösteriyor. Bu nedenle kötü huylu kolesterolün yükselmemesi için de hareketli bir yaşam ve doğru beslenme oldukça önem taşıyor. İlaçlarla kolesterolün düşürülmesi konusu ise şimdilik tıp dünyasını ikiye ayırmış durumda. İlaç kullanmaya gerek kalmaması için bu nedenle sağlıklı yaşam anahtarı olan doğru beslenme ve hareketten uzak kalmayın.

kalp-krizi-riskini-arttıran-faktorler

Kalp sağlığını bozarak krizi tetikleyen faktörlerden en önemlileri ailesel yatkınlık ve ileri yaş. Yaş ilerledikçe kriz riski artmakla birlikte sağlıklı bir yaşlı olmak mümkün. Bunun yolları da yine stressiz bir yaşam, sağlıklı beslenme ve yine olmazsa olmazların başında spordan geçiyor. Yaşın ilerlemesiyle birlikte zaten yıpranan vücudunuza ömrünüz boyunca iyi bakmanız korunma yollarının en önemlisini oluşturuyor. Diğer yandan, ailesel yatkınlık da kalp krizi geçirme riskini genetik faktörler nedeniyle arttırıyor. Genlerinde kalp krizine yatkınlık bulunan ve daha önce ailesinde birileri kalp krizi geçirmiş olanlar risk grubunda üst sıralarda yer alıyor.

obezite-kalp-krizi-riskini-arttiriyor

Kalp Krizini Doğrudan Tetikleyen Hastalıklar

Kalp krizini doğrudan tetikleyen hastalıkların başında diyabet geliyor. Diyabet hastası olanların kalp krizi geçirme riski 3 ila 10 kat artarken, diyabetten ölümlerin büyük bir çoğunluğu kalp krizi geçirme sonucunda gerçekleşiyor. Bunun en önemli nedeni ise diyabetin damarların iç yüzeyindeki hücrelere zarar vermesi, pıhtılaşmayı arttırarak kan akışını bozması ve son olarak da damar duvarının elastikiyetini bozması şeklinde sıralanabilmektedir. Aynı şekilde yüksek tansiyon hastalarının da inme ve kalp yetersizliği arttığı için kalp krizi riski bir hayli artmaktadır. Yapılan araştırmalar riskin 50 katlara çıktığını göstermektedir.

yuksek-tansiyon-kalp-krizinden-sorumlu

Çağımızın hastalığı obezitenin kalp hastalıklarına neden olduğu bilinen bir gerçektir. Obezite sadece kan değerlerini değiştirerek değil, vücudun lipid ve karbonhidrat mekanizmasını da bozarak hastalandırmaktadır. Aslında obezite dolaylı bir etkendir. Genelde obez insanlarda kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklar sıklıkla görülmekte, bu hastalıklar da krizi tetiklemektedir. Son olarak yapılan araştırmalardan örnek vermek gerekirse cinsiyette risk faktörleri arasına alınmaktadır. Yapılan araştırmalarda erkeklerin kriz geçirme oranı kadınlara göre çok daha yüksek. Bunun en önemli nedeni ise kadınlardaki ostrojen hormonunun koruyuculuğu sayesinde olası riskleri azaltması. Buradan da şu anlaşılıyor erkekler kalp sağlığı için daha çok yaşam standartlarına dikkat etmeli ve kendisini korumalı. İster kadın olsun ister şu da bir gerçek ki, sağlıklı bir kalp için sağlıklı yaşamın altın kuralları olan hareket ve doğru beslenme şart.

Bir önceki yazımız olan Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz 12. Bölüm İzle 24 Kasım başlıklı makalemizde eşkiya dünyaya hükümdar olmaz, eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 12. bölüm fragmanı ve eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 12. bölüm full izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Kalp Krizinin En Sık Görülen Nedenleri Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık