Baharda Sık Görülen Önlem Alınması Gereken Mide Bağırsak Hastalıkları

3 yıl önce
Baharda Sık Görülen Önlem Alınması Gereken Mide Bağırsak Hastalıkları için yorumlar kapalı
1.209 kez görüntülendi

Baharda Sık Görülen Önlem Alınması Gereken Mide Bağırsak Hastalıkları

Mevsim geçişlerinde özellikle mevsimsel değişimler ve hava sıcaklığında yaşanan ani devinimler bazı hastalıkların ortaya çıkmasını arttırmaktadır. Örneğin yazdan sonbahara geçişte daha çok soğuk algınlığına dayalı rahatsızlıklar ortaya çıkarken, baharda sık görülen önlem alınması gereken mide bağırsak hastalıkları ön plana çıkmaktadır. Bu hastalıkların ortaya çıkması sağlık konusunda bir tehdit oluşturarak yaşam kalitesini düşüren hastalıklar olmasına rağmen basit birkaç önlemle tedavi edilebilmekte ve oluşumu engellenmektedir.

İklimlerde ve hava sıcaklığında yaşanan değişimler vücutta kısa süreli de olsa alışma durumunda dengesizlik yaratarak sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle bahar aylarında özellikle risk grubunda yer alan kişiler ve daha önceden bu tip rahatsızlıkları bulunan hastalar özellikle beslenme durumlarına dikkat ederek hastalanmaktan kurtulabilmektedir. Ülser, gastrit, reflü gibi mide rahatsızlığı bilinen hastalar mevsim geçişi döneminde sebze meyve gibi lifli gıdalarla beslenmeye dikkat etmeli, ayrıca mide asitliğini arttıran sigara, alkol, çay ve kahve tüketimini azaltmalı ya da tamamen bırakmalıdır.

mide-bagirsak-hastaliklari

Mide Bağırsak Hastalıkları İçin Riskli Grup

 1. Ailesinde mide veya bağırsak problemi bulunanlar ya da daha önceden kanser vakası geçirmiş bir kişi bulunanlar.
 2. Fazla kiloları olanlar ya da aşırı obez sınıfına giren kiloda olanlar
 3. Mide florasında zararlı bakteri Helicobacter saptanmış olanlar
 4. Stresli bir hayat yaşayanlarla, sigara alkol gibi kötü alışkanlıkları olanlar
 5. Fazla ilaç tüketenler, özellikle romatizma ve aşırı ağrı kesici ilaç kullananlar
 6. Lif bakımından fakir beslenenler yani sebze ve meyve tüketmeyenler
 7. İleri yaş grubunda olup da fazla tuzlu ve et ağırlıklı beslenenler

mide-bagirsak-rahatsizligi-olanlar-nasil-beslenmeli

Bahar Aylarında Mide Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

 1. Öncelikle beslenme düzeni iyi oturulmalı, az ve sık yemek alışkanlık haline getirilmeli ve yemek yerken lokmaların çok iyi çiğnenmesine dikkat edilmelidir.
 2. Lifce zengin yiyecekler olan tahıl (makarna, pirinç, ekmek, patates gibi) tüketiminin yeterli düzeyde olmasına dikkat edilmelidir.
 3. Hayvansal yağlar yerine daha çok zeytinyağı tercih edilmelidir.
 4. Kırmızı et tüketimi yeterli düzeyde olmalı, aşırıya kaçılmamalıdır. Protein ihtiyacı sadece kırmızı etten değil dengeli bir şekilde kırmızı et, balık, beyaz et ve baklagiller şeklinde karşılanmalıdır.
 5. Aşırı şeker tüketimi mide asitliğini arttırıp bu hastalıklara davetiye çıkardığından aşırı şeker tüketiminden ve şerbetli tatlılardan uzak durun. Aynı şekilde aşırı tuzdan da kaçının.
 6. Süt ve süt ürünlerine beslenmenizde mutlaka yer verin, kızartma ve mangal gibi ağır yiyeceklerden ise kaçının.

Bir önceki yazımız olan Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz 12. Bölüm İzle 24 Kasım başlıklı makalemizde eşkiya dünyaya hükümdar olmaz, eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 12. bölüm fragmanı ve eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 12. bölüm full izle hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık