Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Psikolojik Nedenleri

4 yıl önce
Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Psikolojik Nedenleri için yorumlar kapalı
737 kez görüntülendi

Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Psikolojik Nedenleri

Kadınlarda Cinsel İsteksizliğin Psikolojik Nedenleri

Özellikle son zamanlarda kadınlarda cinsel isteksizlik toplumda çok sık olarak rastlanan cinsel sağlık problemidir. Sağlıklı yaşam standartlarını tehdit etmeye başlayan bu bozukluktaki artışın en önemli nedeni ise kadına yönelik şiddetin artması, kadınların hala daha toplumda dışlanması ve iş hayatında çok stresli yaşam koşullarında bulunan kadının yeteri isteği bulamaması şeklinde sıralanmaktadır. Sözü edilen rahatsızlığın çözülmesinin tek yolu ise kadınlarda cinsel isteksizliğin psikolojik nedenlerinin ortaya koyulmasıdır.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik bazı problemlerden dolayı eşlerden birinin cinsel ilişkiyi arzulamaması ya da uyarılmasına rağmen tam birleşmeyi istememesi, buna istek duymaması şeklinde tanımlanmaktadır. Fiziksel anlamda cinsel işlev bozukluklarından kaynaklanabildiği gibi vakaların çoğunluğunun altında psikolojik nedenler yer almaktadır.

kadinlarda-cinsel-isteksizligin-tedavisi

kadinlarda-cinsel-isteksizligin-tedavisi

Psikolojik Nedenler ve Tedavisi

Kadınlarda psikolojik cinsel isteksizliğin tedavisi için öncelikle nedenlerinin bilinmesi ve bu nedenlerden hangisinin bireyde olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Daha sonra uzmanlar bu bozukluğu davranışsal terapi ve psikolojik danışmanlık ile tedavi etmektedir. Peki bu nedenler nelerdir;

** Aşırı stres altında bir hayat

** Eşlerin birbiriyle anlaşamamasına bağlı iletişim problemleri

** Evlilikte yaşanan sorunlardan dolayı fiziksel ya da psikolojik şiddet ve baskı

** Kadının bedenini beğenmemesi nedeniyle içine kapanması ya da eşi tarafından eleştirilmesi

** Depresyon ya da iç sıkıntısı

** Geçmişte yaşanmış tecavüz, taciz, cinsel istismar gibi cinsel tramvatik olaylar

Bir önceki yazımız olan Beyazı Kırmızıya Vurun Şarkı Sözleri-Doğuş başlıklı makalemizde Doğuş 2015 albümü full dinle, Doğuş Beyazı Kırmızıya vurun dinle ve Doğuş Beyazı Kırmızıya vurun şarkı sözleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık