Ergenlik Çağındaki Çocuklarla İletişim

1 yıl önce
595 kez görüntülendi

Ergenlik Çağındaki Çocuklarla İletişim

Ergenlik çağı çocuğunuzun fiziksel, sosyal ve de hayata bakış açısı yönünden birçok değişikliğe uğradığı bir dönemdir. Bu nedenle aileniz içinde bazı iletişim kopukluklarının gerçekleşmesi normaldir. Ancak bazı hususlara dikkat ederek çocuğunuzla çok kolay iletişim kurabilirsiniz.

Öncelikle çocuğunuzu anladığınızı ve bu durumun normal olduğunu ona bir şekilde anlatmanız ve hissettirmeniz gerekiyor. Bunun için ona kendi gençliğinizden örnekler vermelisiniz. Ancak bu örnekler asla ben senin yaşındayken böyle değildim şeklinde olmamalıdır. Onun geçtiği dönemlerden kendinizin de geçtiğini bu nedenle onu en iyi sizin anladığınızı söylemelisiniz. Çocuğunuz size açılmak ve dertleşmek istediğinde zaman ne olursa olsun onunla konuşmanız çocuğunuza güven vereceğinden asla iletişim kurmamak için bahaneler bulmamalı, her daim onu dinlemelisiniz. Aksi takdirde çocuğunuzun sizden çok fazla uzaklaşmasına neden olmanız kaçınılmaz olacaktır. Diğer yandan, onu kimsenin çocuğu ile kıyaslamamalısınız. Hataları olsa da onu anladığınızı ve bu hataları niçin yapmaması gerektiğini anlatmalısınız. Hata yapmanın ona zarar vereceğini, ama sizin gözünüzde onun değerini asla değiştirmeyeceğini her fırsatta vurgulamalısınız.

Buraya kadar sözünü ettiğimiz şeyler illa ki, sözle söylenecek şeyler değildir. Sözle söylemenizin yanında ona bunları davranışlarınızla da hissettirin. Yani sözleriniz ve de davranışlarınız arasında mutlaka tutar bulunmalı. Ancak, sizlere verdiğimiz tavsiyelere uyarak iletişim sorunlarınızı çözebileceğinizi asla unutmayın. Çocuğunuza her daim yakın olmaya çalışmanız güvenini sağlayacağından oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Akneleriniz Sizlere Ne Anlatıyor? başlıklı makalemizde akne problemi, aknelerin haber verdiği hastalıklar ve akneleriniz size ne anlatıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık