Bebeklerde Gaz Sancısı ve Tedavisi

1 yıl önce
650 kez görüntülendi

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Tedavisi

Bebeklerde Gaz Sancısı ve Tedavisi

Gaz sancısı yani tıbbi ismiyle Kolik 2-3 haftalık bebeklerde görülen bir rahatsızlık olsa da kesinlikle bir hastalık değildir. Genelde günün aynı saatlerinde ortaya çıkar ve bebeğinizin bacaklarını karnına çekmesine, ellerini yumruk yapmasına ve kızarıp bozarmasına neden olur ve bu rahatsızlık bebeklerin % 10 kadarında görülür. Bebeğe zarar vermeyen bu rahatsızlık sadece bebeğinizin rahatsız olmasına neden olur ve bebeğin anne karnı dışındaki hayatına uyum sağlama süreci olarak kabul edilir.

bebeklerde-gaz-sancisi-ve-tedavisi

Koliğin 2-3 aylık bebeklerde başlamasına rağmen en çok fazlalaştığı dönem 4-6 haftalardır. Bu rahatsızlık bebeğiniz 3 aylık döneme ulaştığında ise artık görülmez. Koliğin neden olduğu tam bilinmemekle birlikte anne karnından ayrıldığı ve başka bir ortamda yaşadığı için bebekte olan bir değişim olarak düşünülmektedir. Bu nedenle bunun tedavisi yoktur sadece sadece bebeklerde gaz sancısı ve tedavisi için yapılabilecekler bebeği rahatlatma yöntemleri ve kolik önlem yollarından faydalanarak bir çözüm yoluna ulaşmakla sınırlıdır. Ancak, bebeğinizi bir doktora götürmenizde faydalı olabilir. Çünkü bu başka bir rahatsızlık olabilir. Her sancı kolik değildir. Bu nedenle emin olmak için doktor şarttır. Doktorunuzun da ayrıca kolik için bitki çayı gibi önerileri olacaktır.

Rahatsızlığın Önlem Yolları

1. Koliği önlemek için emziren annenin lahanagiller, süt ürünleri, kuru baklagiller, çay, kahve, çikolata, soğan, baharatlı gıdalar ve sarımsak gibi gaz yapıcı yiyecekleri beslenmesinden çıkarması gerekmektedir.

2. Diğer yandan kolik yüzünden ağlayan bebeğinizi rahatlatmak için karnına masaj yapma, bitki çaylarından yararlanma, bebeği oyalamak için müzik dinletme ve gezdirme gibi yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

3. Bebeğinizin üşümesi de kolik sancısına neden olacağı için bundan kaçınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Haziran Ayında Ekranlara Merhaba Diyecek Diziler başlıklı makalemizde 2014 yaz sezonu, haziran ayında seyirciyle buluşacak diziler ve sezon finalleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık