Cinsel Yaşamı Derinden Etkileyen Korkular

7 ay önce
Cinsel Yaşamı Derinden Etkileyen Korkular için yorumlar kapalı
185 kez görüntülendi

Cinsel Yaşamı Derinden Etkileyen Korkular

Cinsel yaşam ve cinsel sağlık üzerine yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçların önemli bir ortak yönü var ki, o da cinselliği kâbusa çeviren korkular. Bu korkulardan kurtulmadan sağlıklı bir cinsel hayat düşünmek oldukça zor bir konudur. Cinsel yaşamı derinden etkileyen korkuların ne olduğuna ve bu korkulardan kurtulma yollarını sizler için araştırdık.

Cinsel-Yasami-Derinden-Etkileyen-Korkular

Cinsel korkuların altında çocukluk çağında yaşanan psikolojik tramvalar, toplumun değer yargıları ve bireyler üzerinde yapılan geleneksel baskılar yatmaktadır. Örneğin çocukluk yaşlarında yaşanan bir tecavüz bireyler üzerinde fazlaca bir korku yaratmış olabilir. Bu durumun çözümlenebilmesi de oldukça zor olmaktadır. Diğer yandan, cinselliğin ayıp ve günah sayıldığı toplumlarda yine bireyler üzerine yapılan baskılar da cinsellik algısını korku tarafına doğru çekmektedir. Oysaki cinsellik insanın bir ihtiyacıdır ve belirli ahlaki kuralları hiçe saymadığı sürece çok doğal bir süreçtir. İlk olarak toplumun bu yargılardan kurtulması gerekir ki cinsel korkular insanların zevklerinin önüne geçerek cinselliği bir kâbus haline getirmesin.

Cinsel korkulardan bahsettikten sonra korkunun cinselliği nasıl etkilediğinden ve önlem yollarından bahsetmek sizlere büyük yarar sağlayacaktır. Korku cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir. Korkuyla birlikte cinsel isteksizlik artmakta ve aslında var olmayan psikolojik birçok kuruntu meydana gelmektedir. Bu korkularla başedebilmek için ise gerektiğinde çiftlerin profesyonel destek almaları gerekir. İşinin ehli psikologlarla yapılacak olan birkaç seanslık tedavi işi çözebileceği gibi bazen korkuları olan kişilerin kendilerini çözümsüz bırakmaları nedeniyle çok uzun tedaviler dahi sonuçsuz kalabilmektedir. Böyle sonuçsuz durumların ortaya çıkmaması için kişilerin de tedaviye yardımcı olması ve eşlerin birbirine kolaylıklar sağlaması ve nazik davranması oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan İşte Benim Stilim All Star Yeni Sezonda Sizlerle! başlıklı makalemizde işte benim stilim, işte benim stilim all star ve işte benim stilim all star ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

Cinsel Yaşamı Derinden Etkileyen Korkular Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık