Bebekler Ne Kadar Sıklıkla Banyo Yaptırılmalı?

8 ay önce
Bebekler Ne Kadar Sıklıkla Banyo Yaptırılmalı? için yorumlar kapalı
196 kez görüntülendi

Bebekler Ne Kadar Sıklıkla Banyo Yaptırılmalı?

Anneler genellikle bebeklerini banyo yaptırmadan önce endişelenmektedirler. Sözü edilen endişelerin nedeni bebeklerin hastalıklara ve çevre koşullarına karşı çok hassas olmalarından kaynaklanmaktadır. Bebeğinin sık banyo yapması durumunda üşüteceğini, hastalıklara karşı direncinin düşeceğini ya da derisine bir zarar geleceğini düşünen anneler banyodan kaçınmaktadır. Oysaki anne-bebek konulu son araştırmalar doğru bir şekilde yapıldığı ve uygun koşulların sağlanması durumunda banyonun bebeklere hiç zararı olmayacağını hatta sağlıklı bir gelişim için bebeklerin her gün banyo yapması gerektiğini ortaya koymaktadır.

bebekler-ne-kadar-siklikla-banyo-yaptirilmali

Özellikle yaz aylarında bebeklere hergün banyo yaptırmak, enfeksiyonlara karşı koruduğu gibi bebeğin serinlemesine ve sıcaktan etkilenmemesine neden olmaktadır. Ancak, bebeğinizin yine de üşütmesini engellemek için her türlü önlemin annesi tarafından alınması gerekmektedir. Diğer yandan banyonun bebeğin cildine zarar vermemesi için doğal ve nötr temizlik ürünleri tercih edilmeli, banyo sonrasında bebeğin cildi mutlaka nemlendirilmelidir. Bebeğin sağlıklı bir banyo keyfi yaşamasının bir diğer şartı da yıkandığı küvetin temiz olmasıdır. Bunun için bebeğinize özel bir küvet almanız en doğrusudur. Son olarak en iyi rahatlamanın sağlanacağı akşam yemeğinden önceki saatler banyo için idealdir.

NOT: Yeni doğan bebekler nasıl yıkanır? sorusunun yanıtı için diğer yazımızı başlığa tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bahar Alerjisini Önlemenin Yolları başlıklı makalemizde bahar alerjisi, bahar alerjisini önlemenin yolları ve bahar alerjisinin belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık