Bahar Alerjisini Önlemenin Yolları

11 ay önce
Bahar Alerjisini Önlemenin Yolları için yorumlar kapalı
333 kez görüntülendi

Bahar Alerjisini Önlemenin Yolları

Bahar ayları mevsimsel alerjiler için uygun dönemlerdir. Çünkü bu mevsimde çiçekler polenleri oluşmaya, bahçeler yeşillenmeye başlamaktadır. Bu polen, ot ve bitki tozları ise sayısı hiç de küçüksenemeyecek kadar insanda alerjiye neden olmaktadır. Alerjinin bahar mevsiminde olmasından dolayı da bahar alerjisi olarak adlandırılmaktadır. Bahar alerjisinin belirtileri hapşurma, deride kızarıklık ve kaşıntı, burun akması, göz sulanması şeklinde olup önlem alınmaması durumunda astım gibi ciddi hastalıklara da neden olabilmektedir. Sağlıklı yaşam kategorisi altındaki bu yazımızda sizler için önereceğimiz bahar alerjisini önlemenin yollarını uygulayarak mutlu bir bahar geçirebilir ve alerjinin üstesinden gelebilirsiniz.

bahar-alerjisinden-korunma-yolları

1. Burnunuzu sık sık yıkayın. Alerjik durumlardan ve soğuktan ilk etkilenen organın burun olduğu düşünüldüğünde burnun temizlenmesi önem kazanmaktadır. Bahar alerjisinde de polenlerin burun kıllarında takılı kaldığı bilinmektedir. Polenleri azaltmak ve alerjiden korunmak için burnunuzu sık sık tuzlu suyla yıkayın.

burnunuzu-tuzlu-suyla-yikayin

2. Beslenmenizde mutlaka her gün probiyotik gıdalara yer verin. Araştırmalara göre probiyotik gıdalar alerjinin etkilerini azaltıcı etki göstermektedir. Ayrıca bahar alerjisinin tedavisi için de önemli maddeler içermektedir.

beslenmenizde-probiyotik-gidalara-yer-verin

3. Pigment bakımından zengin sebze ve meyveler [yeşil yapraklı ve turuncu sebzeler, renkli üzümsü meyveler (dut, çilek, böğürtlen gibi) bu anlamda en iyi seçimler] gibi anti enflamatuar etkiye sahip yiyeceklere yüklenin.

yesil-turuncu-sebzeleri-tuketin

4. Beslenmenize ek olarak bitki çayları ve vitamin haplarından destek alın. Özellikle C vitamini içeriği yüksek olan bitkisel gıdaları tercih edebilirsiniz. Diğer yandan soğan, elma ve tarçın gibi antioksidanlar da alerji için birebirdir.

bitki-caylarindan-ve-vitaminlerden-destek-alin

5. Sık sık duş alın. Dışarda geçirilen zamanlarda kıyafetler ve dışarıda taşıdığımız eşyalar bahar alerjisinin nedenleri olan polen ve tozların birikmesi için ortam hazırlamaktadır. Bu nedenle dışarıdan geldikten sonra her gün kıyafetler değiştirilip duş alınmalıdır. Diğer yandan ılık duşun alerjinin etkilerini azaltıcı özelliği de bulunmaktadır.

sık-sık-dus-alin

6. Stresi azaltın. Bilindiği gibi stresin immune sistem üzerine olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle alerjinin etkilerinin daha şiddetlenmesine neden olmaktadır. Alerjiden korunmak için stresi azaltın ve stresli ortamlardan kaçının.

stresi-azaltin

7. Akupunkturdan yararlanın. Son zamanlarda en etkili alerji tedavisi olarak akupunktur öne çıkmaktadır. Bu yöntemi bahar alerjisi için de kullanabilirsiniz.

alerji-icin-akupunkturdan-yararlanin

8. Yaşadığınız ortamdan allerjenleri uzaklaştırın. Allerjenler ortamdan uzaklaşmadıkça, bu maddeler tekrar tekrar bahar alerjisini tetikleyecek ve alerjiden kurtulmak asla mümkün olmayacaktır. Bu nedenle mobilyalarınız ve yerlerde bulunan tozları uzaklaştırın, ev tekstili ürünlerini havalandırın ve arada silkeleyerek tozlarını uçurun.

allerjenleri-uzaklastirin

9. Havayı temizleyin. Alerji sezonu boyunca evinizin kapalı kalıyorsa ve ortamın havasız olduğunu düşünüyorsanız, havayı temizleyerek alerji simptomlarını azaltabilirsiniz. Kirli havada bulunan tozlar alerjinizin daha da kötü olmasına neden olacaktır. Havanızı temizlemek için çeşitli ürünlerden yararlanabilirsiniz.

havayi-temizleyin

10. Temizlik ürünlerinizi değiştirin. Bir çok temizlik ve kişisel bakım ürünü zararlı kimyasallar içermekte ve hem sağlığa hem de çevreye zarar vermektedir. Bu ürünleri kullandığımızda bu zararlı kimyasallar deride birikmekte, deri onu absorbe etmekte ve mukus zarı bu nedenle zarar görmektedir. Alerji etkisini fazlalaştıran bu ürünler yerine daha güvenli olanlarını tercih edebilir ya da doğal temizleyiciler kullanabilirsiniz.

temizlik-urunlerinizi-degistirin

İbrahim Saraçoğlu’ndan Bahar Alerjisine Karşı Bitkisel Çözümler

Bir önceki yazımız olan Gökhan Tepe 2015 Albümü Seninle Heryere başlıklı makalemizde gökhan tepe, gökhan tepe 2015 albümü ve gökhan tepe 2015 albümü seninle heryere hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık