Avokado’nun Sağlığa Yararları

4 yıl önce
Avokado’nun Sağlığa Yararları için yorumlar kapalı
1.515 kez görüntülendi

Avokado’nun Sağlığa Yararları

Avokado, timsah meyvesi veya tereyağı meyvesi olarak da bilinen armut biçimli bir meyvedir. Timsah meyvesi olarak adlandırılmasının nedeni bazı avokado çeşitlerinin hasat zamanında timsah derisi gibi renkte bir görünüm almasından kaynaklanmaktadır. Ana vatanı Güney ve Orta Amerika olan Avokado ağacının M.Ö. 8000’li yıllardan bu yana kültüre alındığı bilinmektedir. Aşama aşama bu meyve dünyanın diğer tropik ve subtropik iklim bölgelerinde de yetiştirilmeye başlamıştır. Bugün Meksika avocadonun en büyük üreticisidir. Üretim büyüklüğü bakımından Meksika’yı ABD, Brezilya ve Kolombiya izlemektedir. Avocado çeşitleri içinde siyahımsı kahverengi bir kabuğu olan Hass isimli çeşit en populeridir. Diğer populer çeşit Fuerte ise pürüzsüz koyu yeşil bir kabuğa ve boyut olarak da diğerine göre daha iri bir yapıya sahiptir. Diğer yandan Zutano ve Bacon gibi yetiştiriciliği yapılan daha birçok avokado çeşidi bulunmaktadır. Avokadonun yeme olgunluğuna erişmesi yani yağ yeşili sarımsı bir meyve etinin olması besleyiciliği ve yağ oranı bakımından önemlidir.

avokadonun-sagliga-yararlari

Avokadonun Sağlık Açısından Yararları

Avokado meyvelerinin A, C, B6, E ve K vitaminleri, folik asit, demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi besin maddelerince zengin olduğu bilinmektedir. Ayrıca, beslenme açısından önemli olan lifler açısından da iyi bir kaynaktır. Diğer meyvelerin aksine, avokado meyveleri toplam kalorisinin % 70-80’inene varan bir oranda yüksek yağ içeriğine sahiptir. Yağlı olarak bilinen diğer meyvelere göre avokado 20 kat daha fazla yağ içerir. Orta boy bir avokado 30 gram yağ içerirken, bu yağın 20 gramı sağlık açısından çok yararlı olan tekli doymamış yağlar (oleik asit gibi)’dan oluşmaktadır.

1. Her ne kadar avokadonun yağ içeriği yüksek olduğu için kalori meselesi tartışma konusu olsa da yapılan araştırmalar avokadoda bulunan tekli doymamış yağların özellikle oleik asidin kolestrolü düşürücü etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Kötü kolesterolü düşürmesinin yanında avokado kandaki trigliserit seviyelerini de düşürmektedir.

2. Zengin potasyum içeriği sayesinde tansiyonu düşürmekte ve bu sayede hipertansiyon ve kalp krizi gibi dolaşım hastalıklarını önlemektedir.

3. Yüksek oranda içerdiği folik asit sayesinde kalp rahatsızlıklarını önlediği gibi, hamile bayanlar için oldukça yararlı ve düşük riskini önleme gibi özellikleri bulunmaktadır.

4. Son yapılan araştırmalara göre oleik asit prostat gibi bazı tip kanserleri önlemektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi avokado oleik asitçe zengindir. Oleik asit sağlıklı hücreleri koruduğu gibi kanserli hücrelerle de savaşmaktadır.

5. İnsan sağlığında çok önemli bir yere sahip karatenoidler ancak yağlarla birlikte vücuda alınabilmektedir. Avokado yağ içeriğince en zengin meyvedir. Bu nedenle yapılan araştırmalar salataya avokado konulduğunda, salatada bulunan karatenoidlerin en yüksek seviyede vücuda alındığını belirlemişlerdir.

6. Avokado dikkate değer bir miktarda lutein ismi verilen karatenoid içermektedir. Lutein katarakt ve gözde oluşan benekler gibi göz hastalıklarını önleme özelliğine sahiptir. Ayrıca lutein kalp hastalıkları için de koruyucu etkiye sahiptir.

7. Avokado bol miktarda antioksidan, sağlıklı yağ ve E vitamini içerdiği için yaşlanma karşıtı olarak etki göstermekte ve ciltte oluşan kırışıklıkları önlemektedir.

8. Avokadonun anti enflamatuar özelliğinden dolayı iltihabi durumları ve romatizmayı engellemekte ve tedavi etmektedir.

9. Avokado aynı zamanda kan şekerini dengelemektedir.

avokadonun-saglik-acisindan-yararlari

Bahsettiğimiz avokadonun sağlık açısından yararları dışında avokado diğer birçok alanda kullanılmaktadır. Avokado yağı birçok cilt ve saç bakım ürünlerinin içinde kullanılmaktadır. Özellikle ciddi bir cilt hastalığı olan sedefin tedavisinde kesin çözüm olarak avokado gösterilmektedir. Son olarak, avokadonun en yaygın kullanıldığı alan ise bebek beslenmesidir. Bebek mamalarının içinde yüksek besin içeriği ve yararlı maddeleri barındırmasından dolayı yer verilmektedir.

Avokadonun Cilde Yararları

İbrahim Saraçoğlu’ndan Avokado Maskesi Tarifi

Bir önceki yazımız olan Gökhan Tepe 2015 Albümü Seninle Heryere başlıklı makalemizde gökhan tepe, gökhan tepe 2015 albümü ve gökhan tepe 2015 albümü seninle heryere hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık