Bebekler İçin Meyvelerin Önemi: Kış Meyveleri

2 yıl önce
846 kez görüntülendi

Bebekler İçin Meyvelerin Önemi: Kış Meyveleri

Bebekler İçin Meyvelerin Önemi: Kış Meyveleri

Bir önceki yazımızda bebekler için meyvelerin öneminden ve bebek beslenmesinde kullanılan yaz meyvelerinin yararlarından söz etmiştik. Yazı dizimize bu kez de kış meyveleriyle devam ediyoruz. Bebeğinizi sağlıklı beslemek için yazımıza mutlaka göz gezdirin.

Kış Meyveleri

Elma

Kalsiyum, A, C , E vitaminleri ve lifce zengin olan elma bağırsaklar için oldukça önemli bir besindir. Diğer yandan, sindirim problemleri yaşayan bebekler için çok faydalı bir meyvedir. Rendelenip o şekilde bebeklere verilebileceği gibi yoğurt, muhallebi gibi gıdalara karıştırarak da bebek beslenmesinde kullanabilirsiniz. Bu meyvenin tüketimine bebeğiniz ne kadar büyüdüğünde başlayacağınızı ve ne şekilde vereceğinizi doktorunuza sorarak belirlemenizde fayda var.

Muz

Kalorisi ve potasyum, B2, B6 ve C vitaminleri, folik asit içeriği yüksek olan muz, tek başına olduğu gibi başka besinlerle karıştırılarak da bebeğinize verilebilir. Ancak, muzun iyi bir besin kaynağı olmasına rağmen kabızlık ve alerji riski yüksek olan bir meyve olduğunu aklınızdan çıkarmayarak doktorunuza başvurduktan sonra ek gıda olarak kullanmaya başlamanız daha sağlıklıdır. Yine yan etkilerinden dolayı bir yaşından küçük bebeklere verilmemeli, bir yaşından sonra azar azar ve doktor kontrolünde verilmelidir.

Turunçgiller

Bu meyveler asit oranı yüksek olduğundan ve genital bölgede kızarıklık, pişik gibi problemlere yol açtığından fazla beslenmede yer verilmemelidir. Suyu tatlandırıcı olarak kullanılabilir ancak, doktor kontrolünde verilmelidir. C vitamini açısından zengin bir meyvedir.

Bir önceki yazımız olan Bonzainin İnsan Sağlığına Zararları ! başlıklı makalemizde Bonzai Nedir, Bonzai Resimleri ve Bonzai Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık