Bonzainin İnsan Sağlığına Zararları !

2 ay önce
562 kez görüntülendi

pixel Bonzainin İnsan Sağlığına Zararları !-1
  

Bonzainin İnsan Sağlığına Zararları !

Son yıllarda  gençler bonzai diğer adı Jamaican olan uyuşturucuya kendilerini kaptırmış durumda. Henüz zararlarından bile haberi olmayan gençler arkadaşlar ortamlarında bu maddeyi sık kullanır hale gelmişlerdir. Her ne kadar bütün uyuşturucu maddelerin zararı olsada Bonzainin insan sağlığına zararları çok daha büyüktür. İşten işten geçmeden bu illeten gençlerimizin bilinçlenerek kurtulması adına Bonzai haberini  paylaşıyoruz.

 

Türkiye’de Bonzai, Jamaican, Bombay mavisi isimleriyle anılmakla birlikte, yurtdışında K2 ve Spice olarak adlandırılıyor.
Bu uyuşturucu, bonzai bitkisinin çeşitli zehirli kimyasallarla karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Bu kimyasal maddelerden bazılarının neler oldukları ve uzun vadede ne gibi zararlara neden oldukları henüz tam keşfedilememiştir.
Türkiye’de kullanımı her geçen gün artan bu senharekete geçirir Türkiye’de öncelikli olarak önüne geçilmesi gereken büyük tehlikelerden.

Bonzai kullanan kişilerin bu uyuşturucuyu hafife almaları ve esrar ayarında bir kategoriye koymaları çok yanlıştır. Çünkü bonzai, kokainden bile daha tehlikeli neredeyse eroin düzeyinde bağımlılık yapabilen çok tehlikeli  uyuşturucudur.
Bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni, toplum arasında sentetik ot, sentetik esrar diye adlandırılmasıyla birlikte, kokusunun yoğunluğunun esrar kadar olmaması, ufak miktarlarda taşındığı için polis aramalarında basitçe gözden kaçması ve esrar gibi ekstra çaba ve hazırlamaya gerek kalmadan yalnızca sigaraya ufak miktarlarda koyularak içilmesi nedeniyle ağını her geçen gün arttırmaktadır.

ÜLKEMİZE ÖZELLİKLE Mİ SOKULMAK İSTENİYOR?!

Bu yazımızda bilhassa bonzai konusuna ağırlık vermemiz, bu uyuşturucunun henüz tam manasıyla tanınıp bilinmemesi, esrar, kokain ve eroin kadar bilgiye sahip olunamamasıdır. Üstelik diğer uyuşturuculara kıykatiyen daha ucuzdur. En ürkütücü tarafı ülkemizde hızla adeta salgın hastalık düzeyinde yaygınlaşmasıdır. Yaptığımız incelemelere göre diğer Avrupa ülkerinde pek gündem konusu oluşturmayan bu sentetik uyuşturucunun, bizde çok ucuza piyasaya verilip hızla yaygınlaşması birçok soru işaretini de birlikteinde getirmektedir. Acaba bazı gizli güçler genç beyinleri tahrip etmek için, planlı ve sistemli bir çalışma mı yapmaktadır. Doğrusu devletimizin güvenlik birimlerinin incelemesi ve araştırması gereken bir konudur.

NASIL OLSA BIRAKIRIM DEMEK FELAKETE GÖTÜRÜYOR.

Bonzai’yi kullanan gençler, esrar kullananlar gibi ot olma masumiyetine sığındıkları halde gerçekte kimyasal maddelerle oluşturulan Bonzai en tehlikeli uyuşturucular arasında bulunmaktadır. Kaldıki, esrar da tehlikeli bir uyuşturudur. Meslek hayatımda esrar ve aynısı maddeler sebebiyle beyin fonksiyonları bozulan ve alzheimer aynısı tablolar gelişen birden fazla hastaya şahit olmuşumdur.

Bonzaide de diğer uyuşturucularda olduğu gibi bazı durumlarda tedavi ile veya etkili telkin ile ya da psikoterapi ile bir süre ara verilmesi, kişide ‘’nasıl olsa istediğim zaman bırakabiliyorum, bir kere içmemde ne varki’’ diyerek uyuşturucuya yeniden dönülmesi felaketle sonuçlanmaktadır. Çünkü kullanıcı sudan bahanelerle yeniden yeniden uyuşturucuya dönmekte bu ise kalıcı fiziksel ve psikolojik arazların ağırlaşmasına git gide beynin ve vücudun tükenmesine neden olmaktadır.

YÜKSEK BAĞIMLILIK OLUŞTURUYOR

Bu uyuşturucuya alışan birçok kişi, arkadaş ortamlarında ‘’ya korkma esrar gibi bir şey, bazı ülkelerde yasak bile değil, bir fırt çek, eğlenip kafamızı bulalım’’ söylemleri ile malesef bağımlı hale getirilmektedir. Aslında bonzai kullanan birçok kişi, henüz bu sentetik uyuşturucunun nasıl bir zehir olduğu konusu ile ilgili yeterli bilgiye sahip değil. Ayrıca kokoain ve eroin gibi git gide artan dozlara ihtiyaç duyulmaktadır. 7-8 ay sonra başlangıçta alınan miktarın 20-30 misline çıkılmakta bu ise beynin iflası anlamına gelmektedir. Bonzai, süratle bağımlılık geliştirmekte, kullanıcıları bir gün bile kullanmadan duramamaktadır. Hayatları yalnızca uyuşturucu üzerine odaklanmaktadır.

Bonzai’nin yerli ve yabancı internet sitelerinde futursuzca reklamı yapılmakta ve gümrükten bitki tozu, tütsü, kimyasal gübre veya bitkisel aroma ürünleri biçiminde geçirilmektedir. Şurası unutulmamalıdır ki, her uyuşturucu madde, daha kuvvetli bir uyuşturucuya dönüşüm yapar ilaveten kullanılan maddenin dozu veya gücü giderek artar ve en sonunda ölüm vuruşuna kadar gidebilir. Elde edilen suni ve sahte keyif hali ne kadar yüksekse bağımlılık derecesi de o kadar şiddetli olur. Kişi, doğal zevklerden keyif alamaz olur, nihayetinde beyin ve beden iflasa gider.

BONZAİ KALICI PSİKOLOJİK HASTALIKLARA NEDEN OLUYOR

Fiziksel ve ruhsal olarak dışa vurumu yüksek olan Bonzai, en fazla kullananlarda ölüm hissini yoğun bi biçimde yaşatmaktadır. Bir nevi panik atak etkilerini ortaya çıkararak, nefes alamama, bayılma hissi, kalp çarpıntısı gibi etkilerin devamlılığı süreğen bir psikolojik rahatsızlığa da davetiye çıkartmaktadır. Diğer uyuşturucular gibi mutluluk, coşkunluk vermesinden çok ajitasyon, sinirlilik, algılarda sorunluluk yaratması nedeniyle suç prosedüreye büyük mahal vermektedir.

Ayrıca duygu durum sorunluluğu, depresyon, odaklanamama, anksiyete, içe dönüklük, yalnız kalma talebi, tedirginlik, aşırı korku, kaygı, telaş, unutkanlık, öğrenme güçlüğü, sinirlilik, agresiflik, ani reaksiyonler ortaya çıkabilmektedir.

ÖLÜM TRİPLERİNE NEDEN OLUYOR

Bonzai kullanıcılarının çoğunluğunda geçici sahte keyif hissinden sonra ölüm triplerine neden olmaktadır. 2-3 saat süren bu dönemde kişi sanki ruh ve beden birbirinden ayrılmış gibi bir yanılsamaya girmektedir. Tüm duyuları ile gerçek boyuttan sapmaktadır. Örneğin bu esnada duş alan bir kişi, suyun vücuduna değdiğini hissetmemekte, havuza girse bile ıslanmadığını zannetmektedir. Sanki orada kendisi değil bir diğer kişi yıkanmaktadır. Toksik tablo sebebiyle kusarken bulantıyı hissetmemektedir.

BONZAİ KALBİN DURMASINA NEDEN OLABİLİR

Bonzai, çeşitli ülkelerde farklı zehirli kimyasallar katılarak değişik isimlerde piyasaya verilmektedir. Ülkemizde de bir kaç kimyasal maddeden kaynaklı sanki daha kaliteli bir maddeymiş gibi kullanıcılar kandırılmaktadır. Esasında bir kaçı bilinmekle birlikte hangi kimyasallardan oluştuğu da tam anlamıyla bilinmemektedir. Ancak bir gerçek varki uyuşturucunun alınmasından 3-5 dk sonra yoğun bir ölüm korkusu ile birlikte adeta bir panik tablosu yaşatmaktadır. Kalbin atışları anormal yükselmekte, bazı durumlarda de yüksek ritme ayak uyduramamakta ve durmaktadır. Kişinin ölümü ise kalp krizinden oluştuğu sanılmaktadır. Bu nedenle şüpheli kalp krizi ölümlerinde bonzai kullanımı araştırılmalıdır.

BONZAİ BEYNİ ÖLDÜRÜYOR

Bonzai’nin beyine olan yıkıcı etkileri, bir açıdan extacy ile benzerlik göstermiştir. En kötüsü de bazı durumlarda bir defa kullanımda bile, beynin algılama, idrak, öğrenme ve bellek da yıllar boyu süren bazı durumlarda de kalıcı olan bozulmalar yapması. Özetle beynin öğrenme ve algılama merkezlerinde kalıcı bozulmalar oluşturmakta insanı adeta robotlaştırmaktadır. İlerleyen süreçte dikkat ve kanaat yapısı da bozulmakta demans aynısı sendromlar ortaya çıkabilmektedir.

Fiziksel olarak ise bonzai kullanımı anında ve sonrasında kişide ortaya çıkan semptomlar : Yorgunluk, konuşma sorunluluğu, yürüme sorunluluğu, gözde kanlanma ve morarma, göz bebeğinin ışığa reaksiyonsinde farklılıklar, mide ve bağırsak sorunları, duyma sorunları (yankı, ses kaybı) biçiminde sıralanmaktadır.

Vücutta etkilerinin yüksek olduğunu düşünen kişi, bunu düşündüğü anda etkilerde artış olur. Kişi bir titreşimin içinde hapsolduğunu hissedip, keşke yapmasaydım, bir daha yapmayacağım diyerek o anın bitmesini bekler. Bittiğinde de bırakacağı düşünülen kişi hiçbir şey olmamış gibi kullanıma devam edebilir. Bu da psikolojik bağımlılığın yüksek olduğunu gösterir. Yeni bir uyuşturucu olduğu için fiziksel ve ruhsal olarak verebileceği zararlar henüz tam anlamıyla ortaya konamamıştır.

Herhangi bir coşkunluk, mutluluk hissi yaratmadığı halde kişi histerik biçimde gülebilir ve aniden üzgün ya da sinirli pozisyona geçebilir. Bu kişide duygularını yönlendirememe hali oluşturur ve uzun vadede kişi bunalıma sürüklenir.

Ülkemizde belki son 5 yıldır kullanılmakta olan bu sentetik uyuşturucular eskiden internet üzerinden sipariş edilebilirken, ülkemizde yasalar kapsamında suç oluşturacak pozisyona geçildiğinde üretimi ülke içinde yapılmaya devam edilip, gençlerimize satılmaya çalışılmaktadır.

Çocuğunun kullandığından şüphe eden ebeveynlerin dikkatli olması, fiziksel ve psikolojik etkilerini takip edip bu sorunun önüne geçmesi gereklidir. Gerektiğinde profosyonel yardım alma konusu ile ilgili katiyen geç kalınmamalıdır.

bonzai, bonzai nedir, bonzai zararları, bonzaiden kurtulma, uyuşturucu zararları, bonzai tedavisi

GD Star Rating
a WordPress rating system
GD Star Rating
a WordPress rating system
Bonzainin İnsan Sağlığına Zararları !, 5.5 out of 10 based on 2 ratings

Bir önceki yazımız olan Kenan Işık’ın Sağlık Durumu Ciddiyetini Koruyor! başlıklı makalemizde beyin kanaması teşhisi, hayati tehlike ve Kenan Işık hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık