Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

2 yıl önce
627 kez görüntülendi

Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Oruç Tutarken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Oruç ayında olduğumuz şu günlerde ibadetin verdiği mutluluğu yaşarken, bir yandan da ufak tefek şikayetler de yaşamıyor değiliz. Oruç tutan insanların en çok şikayet konuların başında ağız kokusu gelmekte. Özellikle gün boyu aç kalındığından dolayı mide salgısı daha da çok arttığı için ağız kokusu da artmaktadır. Ancak bu şikayetinizin çok basit bazı kurala dikkat ederek önüne kolayca geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Sizlere oruç tutan insanların en çok şikayet ettiği konu olan ağız kokusunu gidermenin püf noktalarını açıklıyoruz. İşte oruç tutarken ağız kokusunu önlemenin yolları

Ağız kokusuna neden olan etkenlerin başında diş temizliğinin aksatılması ya da yapılmaması gelmektedir. Bu nedenle sahurdan ve iftardan sonra dişlerinizi fırçalamanız ağız kokusunun önüne geçmek için iyi bir yöntemdir. Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamayı unutmayın ki ağız kokusu minimuma insin. Ağız kokusu hakkında diğer yanlış bilgilerden biri ise soğuk yiyeceklerin ağız kokusu yapmadığı düşüncesidir. Oruç ayının yaz ayına gelmesinden dolayı soğuk yiyecek ve içecek tüketimi çok olmaktadır. Kişiler de bu düşünce nedeniyle dişleri fırçalama gereği duymamaktadır. Bu yanlış düşünce derhal terk edilmeli soğuk yiyecekler yendikten sonra da dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Eğer fırçalanmayacaksa soğuk yiyecekler yerine sıcak yiyecekleri tercih ederek de ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.

 

Oruçluyken ağız kokusu riskini arttıran bir diğer faktör de sahur ve iftarda sucuk, yumurta ve baharatlı yiyecekler tüketmektir. Bu nedenle ramazan boyunca bu yiyeceklerden kaçınmakta ya da tüketildiği zaman gün boyunca konuşulan kişilerle mesafenin korunmasında yarar vardır. Ağız kokusunu önlemeye yardımcı ögeler olarak yeşil çay, ada çayı gibi bitki çaylarını da tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Güzel Köylü 2. Bölüm 2 Temmuz Çarşamba başlıklı makalemizde Güzel Köylü 2. bölüm, Güzel Köylü 2. Bölüm 02 Temmuz Çarşamba ve Güzel Köylü 2. Bölüm Fragmanı İzle hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

  1. seyda diyor ki:

    Aynn yaa bütün herkezin şikayeti budur ama sizin sayenizde artık ağzımız kokmuyacak.


Yukarı Çık