Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları

2 yıl önce
932 kez görüntülendi

Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları

Özellikle belli bir süre evde tek çocuk olarak yaşamış çocuklarda yeni bir kardeş fikri kıskançlık duygusuyla sonuçlanabilmektedir. Bazen bu durum çok ciddi boyutlara ulaşabilmekte ve çocukların psikolojik bunalıma girmelerine ya da çok ekstrem durumlarda kardeşini öldürme girişimine dahi neden olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle önlem alınması gerekir. Kardeş kıskançlığını önlemenin yolları ise aşağıdaki şekilde maddelenebilir.

1. Öncelikle çocuğunuzun yeni gelecek olan bebeğe nasıl davranacağı konusunda endişelenmeyin ya da endişelenseniz dahi bunu ona belli etmeyin. Çünkü sizin üzerinizdeki gerginlik ona yansırsa kardeşi için daha sert tepkiler yapabilir.

2. Çocuğunuzun kardeşiyle karşılaştığı an çok önemlidir. O nedenle doğumdan sonra çocuğunuz yanınıza geldiğinde bebeğe değil de ona sarılın. Çünkü yeni bebekle ilgileniyor olmanız fikri onu kıskançlığa sürükleyecek en ciddi davranışlardandır.

3. Çocuğunuzun bebeğin yanında ne kadar kalacağını kendisinin belirlemesine izin verin. Onu ortamdan zorla uzaklaştırmaya çalışmayın. Çünkü bunu yanlış algılayarak sizin onu değilde kardeşini istediğinizi düşünebilir.

4. Doğumdan sonra çocuğunuzun bebeği suçlamasını engellemek için uygun bir dille sizde takılı olan iğne ve serum gibi malzemelerin neden takıldığını, endişelenmemesi gerektiğini anlatın.

5. Bebeğiniz olduktan sonra da çocuğunuzun bir çocuk olduğunu unutmayın, ona olan eski davranışlarınızı değiştirmeyin, sen artık abla/abi oldun gibi onu kısıtlayacak laflardan kaçının. Kısacası çocuğunuza davranışınız bebek yokken nasılsa bebek geldikten sonra da aynı olsun.

6. Bebeğe zarar gelir korkusuyla çocuğunuzun kardeşini sevmesine engel olmayın. Bunun yerine ona nasıl sevmesi gerektiğini öğretmeniz daha doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Acılı Tavuklu Tortilla Tarifi başlıklı makalemizde Acılı Tavuklu, Acılı Tavuklu Tortilla Tarifi ve Tavuklu Tortilla Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

  1. Celal Can KAYA diyor ki:

    Bebeğinizle ilgilenirken diğer çocuklarınızla ilgilenmeyi unutmayın bu onların sevilmediklerini hissetmelerini sağlar mümkün oldugunca ikisinide severek büyütün bu arada yararlı bi makale olmuş teşekkürler

    1. Allgroo diyor ki:

      Faydalanmanıza sevindim. Kardeş kıskançlığı konusunda bir nevi bilgilendirme amaçlı konumuzda faydalı olmamız bizleride mutlu ediyor.


Yukarı Çık