Kadınların Yaşam Kalitesini Düşüren Hastalık Sistit

Kadınların Yaşam Kalitesini Düşüren Hastalık Sistit

Özellikle yaz aylarında daha çok artış gösteren ve kadınların yaşam kalitesini düşüren hastalık sistit, tedavi edilmediğinde ciddi problemleri de beraberinde getirmektedir. Genelde idrara çıkmada zorluk, yanma ve ağrı, sık idrara çıkma, idrar yaptıktan sonra çok kısa süre sonra tekrar tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız sistit oldunuz demektir. Bu hastalık yaz aylarında daha çok ortaya çıkan E. coli bakterisinin neden olduğu bakteriyel bir hastalıktır. Yazın daha çok görülmesinin nedeni ise ter nedeniyle ıslak duran iç çamaşırı ya da denize girdikten sonra ıslak mayonun çokça cilde temas etmesi. Çünkü bilindiği gibi hastalık yapıcı bakteriler nemli ortamda çokça ürerler. Buda hastalığın oluşmasını ve seyrini etkiler. Diğer yandan vajinal bölge temizliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hastalığın Risk Grubu ve Tedavisi

Kadınlarda daha sık görülen Sistit’in daha çok etkilediği risk grubunu oluşturan kişilerde bulunan sistitin risk faktörleri tümor oluşumu, çok eşlilik, hamilelik, idrar sondası kullanılması, temizlik kurallarının ihlal edilmesi, felç durumları, şeker hastalığı ve yaşlılık şeklindedir.

Diğer yandan, Sistitin tedavisinden bahsedecek olursak, Sistit bir bakteri hastalığı olduğu için antibiyotikle tedavi edilmektedir. Bunun dışında Sistit tedavisinde etkili bitkisel kürler de bulunmaktadır.

Hastalıktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

1. Genital bölgenizin uzunca bir süre nemli kalmasını önlemek ve bakteri gelişimini bu yolla durdurmak için sıkı ve naylonlu iç çamaşırı giymekten kaçının.

2. Vajinal temizliğinizi ve kurulama işlemini önden arkaya doğru yaparak genital bölgedeki mikropların idrar yollarına girişini engelleyin.

3. Mesanede üreyen mikropları atmak için sıkça idrar yapmaya çalışın ve de kesinlikle idrarınızı uzun süre tutmayın.

4. Cinsel ilişki sırasında cinsel sağlıkı korumak adına temizlik kurallarına dikkat edin ve de ilişkiden sonra on dk içinde mutlaka idrar yapmaya çalışın.

5. Var olan bakterilerin idrar yollarından atılmasını sağlamak için en az sekiz bardak olmak üzere bol su tüketin.

6. Mutlaka dikkat etmeniz gereken bir durumda hergün mutlaka çamaşırınızı değiştirmeniz ve pamuklu kumaştan üretilmiş çamaşırları tercih etmeniz.

 

Bir önceki yazımız olan Romandan Uyarlanan Dizilere Yenisi Ekleniyor! başlıklı makalemizde dizi tanıtım fragmanı, romandan uyarlanan diziler ve yeni sezon diziler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık