İyi Bir Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalı?

11 ay önce
601 kez görüntülendi

İyi Bir Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalı?

Sağlıklı olabilmek ve tehdit yaratan hastalıklardan korunabilmek için genital bölgenin temizliği oldukça önem taşımaktadır. Ancak çoğu zaman doğru yöntemler kullanılmadığı için genital bölge temizliği ya da genital bölgenin hiç temizlenmemesi ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle ‘Kadınlar Arasında’ ekibi olarak sizlere iyi bir genital bölge temizliği nasıl olmalı açıklıyoruz.

Silme ve Yıkama İşlemleri

Tuvalet, adet kanaması ve cinsel ilişki sonrasında temizliğinizi sağlamak açısından vajinanızı dıştan yıkar ya da silerken bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Örneğin yıkama ve silme sırasında bu işlemi önden arkaya doğru yapmanız sizi hastalıklardan koruyacaktır.

Vajinal Duş

Birçok bayan vajinal temizliğini tam olarak sağlayamadığını düşünerek çeşitli temizleyici sıvılar kullanarak vajina içini özellikle cinsel ilişki sonrası yıkamaktadır. Ancak bu duş temizliğinize katkıda bulunmadığı gibi vajinal hastalıkların da tetikleyicisi olmaktadır. Zaten vajina içinde mikrop öldürücü sıvılar salgılandığı için kendi kendine temizlenme özelliği bulunur. Bu nedenle vajinal duş yapmayın.

Kimyasallardan Kaçının

Temizliğiniz sırasında hijyenik temizlik ürünü olarak isimlendirilen ve bol miktarda kimyasal madde içeren ürünler tahrişe neden olacağı için genital bölge temizliğinde kullanmayın. Aynı şekilde kokulu peçete, kokulu ped ve çeşitli parfüm içeren genital ürünlerden sakının. Su genital bölge temizliği için yeterli olacaktır.

Banyo ve İstenmeyen Tüyler

Banyo yaparken vajinal mantarın tetikleyicisi olan küveti doldurup içine oturmak şeklinde banyo yapmaktan kaçının. Banyodan çıkarken genital bölgenizi sadece duru suyla yıkayıp nazikçe kurulayın. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için ise tıraş etme yöntemini çeşitli enfeksiyonlara neden olabileceği için tercih etmeyin.

İç Giyimde Dikkat

Banyodan sonra iç çamaşırınızı giymeden önce genital bölgenizin kuru olmasına ekstra özen göstermeniz sizi enfeksiyonlardan koruyacaktır. Bunun haricinde iç çamaşırınızın pamuklu ve sıkı olmaması gerekmektedir. Gece uyurken iç çamaşırı giymemek de kuruluğu sağlamak açısından önemlidir. Dar kıyafetler giymekten ise her daim kaçınmalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Bayanların Kaçınması Gereken Stil Yanlışları başlıklı makalemizde en yaygın moda hataları, giyim hataları ve kıyafet seçimi nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık