Demir İçeren Gıdaları Tüketerek Sağlığınızı Koruyabilirsiniz!

1 yıl önce
501 kez görüntülendi

Demir İçeren Gıdaları Tüketerek Sağlığınızı Koruyabilirsiniz!

Sağlıklı olmanın en önemli kurallarından bir tanesi de sağlıklı beslenmedir. Beslenme sırasında alınan besinler özellikle kendi sağlığımız için çok çok önemlidir. Sözü edilen besinlerden demir içeren besinler sağlığımız açısından hayati öneme sahiptir. Daha sağlıklı ve daha enerjik olmamızı sağlayan demir içeren besinleri gereğinden az almamız durumunda ise halsiz, yorgun ve sağlıksız bir bünyeye sahip olmamız kaçınılmazdır. Bu nedenle bu besinlerin düzenli olarak alınması oldukça önem taşımaktadır.

Günlük Demir Gereksinimleri

Erkeklerin günde 1 mg demire gereksinimleri varken, ergenlik çağındaki kişilerin 2-3 mg, üretken çağdaki kadınların 2-3 mg ve gebelik dönemindeki kadınların ise 3-4 mg demiri günde düzenli olarak alması gerekmektedir. Peki bu gerekli demir miktarını günlük olarak nasıl alabiliriz. Bu sorunun cevabı için siz gen-arks.net okurları için demir içeren besinleri açıklıyoruz.

Demir İçeren Besinler

Demir içeren besinleri hayvansal ve bitkisel gıdalar olmak üzere ikiye ayırmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Günlük demir ihtiyacı her iki gruptan da dengeli olarak karşılanmalıdır.

Demir İçeren Hayvansal Gıdalar

Böbrek, dana eti, tavuk eti ,peynir, karides, süt, balık, istiridye ve koyun eti.

Demir İçeren Bitkisel Gıdalar

Elma, portakal, böğürtlen, patates ve kök bitkiler, şalgam, havuç, erik, üzüm ve turp.

 

Bir önceki yazımız olan 2014 Türkçe Şarkı Sözleri Sitesi başlıklı makalemizde 2014 Yerli Albümler, albüm dinle ve şarkı sözleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Demir İçeren Gıdaları Tüketerek Sağlığınızı Koruyabilirsiniz! Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık