Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? İpuçları ve Ürünler

2 yıl önce
788 kez görüntülendi

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? İpuçları ve Ürünler

Özellikle yaz aylarının kendini hissettirdiği şu günlerde cilt bakımı her bayanın ihtiyacı. Yazın yanan, deniz suyunun bazı olumsuz etkilerine maruz kalan ya da çalıştığınız için sürekli terleyip yıpranan cildinize güzel bir bakım gerekli. Ülkemizde pek baylar tercih etmese de aslında herkes için gerekli. Sağlıklı bir tene sahip olmak için sadece yüzünüzü sabunla ya da su ile yıkamak da tam bir temizlik ve sağlıklı görünüm elde etmek için asla yeterli değil. Örneğin, yazın güneşin tüm etkilerine maruz kalan bir ten kötü görünmenin yanında çokça ölü deriye de sahiptir. Ölü derinin vücuttan atılamaması sonucunda bu deriler birikerek gözenekleri kapatır ve derinin nefes almasını engeller. Biriken derinin vücuttan atılması için ise bir dizi işleme gerek vardır. Bahsedilen işlemler amacına göre çok çeşitlidir ve ya bir profesyonel ya da piyasada var olan muhteşem ürünler sayesinde evde bireysel uygulanmaktadır. Temizliğin yanında cilt bakımının bir diğer amacı, tene kaybettiği nemi geri vermek ya da kırışıklıkları engellemek de olabilir. Tabiki amaca göre kullanılan ürünler de farklı olacaktır.

otuzlu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-yapilir

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı nasıl yapılır diye soranlar için açıklama yapacak olursak, tahmin edeceğiniz gibi bu durum yapılacak uygulamanın yapılma amacına göre değişmektedir. Sadece cilt temizliği için yapılan bakımda cilt tipine göre kullanılan ürünler değişmekle birlikte genelde yüze bir maske uygulanarak ten ölü derilerinden arındırılmaktadır. Maske dışında ölü deriden arındırma işlemi için buhar banyosu, peeling de kullanılabilir. Daha sonra peeling, maske ya da buhar banyosu uygulanan yüz ılık suyla yıkanmaktadır. Yıkanan yüze, yağlı, kuru vb. olmasına göre uygun bir tonik uygulanmaktadır. En son aşama olarak ise bir nemlendirici kremle nemlendirilir. Kırışıklık karşıtı uygulamada genel olarak benzer işlemler yapılsa da yüzü temizlemek için yapılandan ayrıldığı noktalar mevcut. İlk önce yaşlanmayı durdurmak için beslenme alışkanlıklarını değiştirmede veya düzenlemede fayda var. Bunun dışında yüzünüze benzer bir uygulama yaptıktan sonra kırışıklık karşıtı bakım ürünlerini uygulayarak (krem vb.) istenilen sonucu almanız mümkün. Tüm bunlara ek olarak, cilt bakımı dendiğinde aklımıza sadece yüz gelmemeli. Vucudun da elbette ki yenilenmeye ihtiyacı var. Bunun için de spa ya da arındırıcı kilden yapılmış ürünler ideal. Ayrıca, profesyonel bir kişiden yardım almak da mümkün.

En Çok Tercih Edilen Ürünler

Cilt bakım ürünü kategorisi altında piyasada birçok ürün mevcut. Tüketicinin ise seçim yapması zor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli husus, ürünü kullanma nedeniniz (temizlik için, yaşlanmayı engellemek için veya nem kazanmak için vb.) ve cilt tipiniz. Tüketici tarafından en çok tercih edilen ürünler, spa ürünleri, killi maskeler, diğer gözenek açıcı içinde sert tanecikler bulunduran maske ve peelingler, gece ve gündüz kullanımına uygun krem, tonik, makyaj temizleme özelliğine sahip ürünler, yaşlanma karşıtı ve makyaj temizleme yöntemlerinin yanında bu temizleme ürünleri, anti-aging etkili kremler vb. olarak sıralanabilir. Bu ürünlerin çeşitli markadan olanları kozmetik sektöründe kolayca bulunabilir durumda. Kozmetik ürünlerin yanı sıra ise, yüzde yüz doğal malzemeden yapılmış bakım setleri de piyasada ekolojik yaşamı ilke edinen tüketiciyi bekliyor.

Bir önceki yazımız olan Metobolizmayı Hızlandıran Çay Tarifi başlıklı makalemizde Ayhan Ercan metobolizmayı hızlandıran çay, ebru şallı çay tarifleri ve ebru şallı diyet listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? İpuçları ve Ürünler Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık