Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 yıl önce
905 kez görüntülendi

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Günümüzde bayanların en çok önem verdiği bakım türlerinden biri de cilt bakımıdır. Fakat cilt bakımı arkadaş ya da etraftan duyulan çeşitli cilt bakım tavsiyeleri ile yapılabilecek bir bakım çeşidi değildir. Bizi güzel ve bakımlı gösteren en önemli organımız cildimizdir. Cilt bakımında nelerin yapılması gerekildiği pek çok insan tarafından bilinmiyor ve bunun sonucunda kötü sonuçlarla karşılaşıp, hiçbir aşama kaydedemeden cilt bakımından vazgeçilebiliyor.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, bakım için en doğru ürünün seçilmesidir. Kendinize en uygun cilt bakım ürünlerini belirlemek için ilk olarak geniş çaplı bir cilt analizi yaptırmak gerekir. Bu analiz cildinizdeki nem, elastikiyet ve yağ oranını belirler ve bunun sonucunda cildinizin kuru, yağlı, hassas ya da normal olgun olup olmadığı anlaşılır. Bu teknik ile size en uygun bakım ürünlerini rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Cilt bakımı için doğru ürünleri seçerken yaşınızı ve cilt türünüzü de göz önünde bulundurmanız gerekir. Cilt temizliğini pek çok kişi su ile yapmakta ve toniğe ihtiyaç duymamaktadır. Yüzünüzü bu şekilde yıkamanızda hiçbir sorun yoktur. Sorun teşkil eden nokta ise yüzünüzün 5.5 civarında pH seviyesine sahip olmasıdır. Buradan anlıyoruz ki, yüzünüzü yıkamak için kullandığınız suyun sertliği 5.5 pH seviyesini aşmamalı. Çünkü genel olarak çeşme sularının pH seviyesi 6 ile 9.5 arasında olmaktadır. Tonik kullandığınızda ise, cildinizde ki asit seviyesi normale dönmektedir. Su kullandığınız da bu seviye tekrar bozulmaya uğrar. Bu nedenle temizlik için tonik kullanmanızı öneririz.

Gece kullandığınız cilt kremi ile gündüz kullandığınız krem arasında farklılık olmasına gerek yoktur. Sadece isteğinize bağlı gece yatarken sıkılaştırıcı ya da yaşlanmayı önleyici kremler kullanmanız size biraz daha fayda sağlayabilir. Göz kremi kullanıyorsanız bu kremi göz bölgenizin tamamına sürmenizi öneririm. Fakat sürdüğünüz miktar fazla olmamalıdır. Bir pirinç tanesi büyüklüğünde göz bölgenize uygulamanız yeterlidir. Gece yatmaya hazırlanırken makyaj temizliği yapmanız şarttır. Makyaj temizliği yaparken bebek yağı veya vazelin kullanmanızı hiçbir şekilde tavsiye etmiyoruz. Bu ürünler etkili temizleyicilerdir. Fakat içerisinde bulunan petrol bazlı maddeler nedeniyle tavsiye edilmemektedir.

cilt-bakimi

Bir önceki yazımız olan Artık Alzheimerdan Kurtulmak Mümkün! başlıklı makalemizde alzheimer, Alzheimer Tedavisi ve güncel sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık