Bebek Ve Çoçuklarda Zeka Gelişimi

1 yıl önce
620 kez görüntülendi

0-2 Yaş Çocuklarda Zeka Gelişimi

Bebek gelişimi anne karnında özel bir ortamda başlayıp, daha sonra gerçek yaşam koşullarına doğru süregelen zorlu bir süreçtir. Tüm bu süreç boyunca gelişimi fiziksel gelişim ve zeka gelişimi olarak ikiye ayırmak oldukça doğru bir yaklaşımdır. Tüm anneler gerek gözlemlerle gerekse de aldıkları profesyonel destek sayesinde az çok tahmin edebilmekte ve gözlemleme fırsatı bulabilmektedir. Diğer yandan çoçuklarda zeka gelişimi fazla bilinmemekte ve bu nedenle de hatalı davranışlar sonucu çocuğunuzu psikolojik rahatsızlıklara itmenize neden olabilmektedir. Bu düşünceden hareketle bebeğinizin 0-2 yaş arasında zeka gelişimini siz ‘Kadınlar Arasında’ okuyucuları için derledik. Faydalı olması dileğiyle…

1-4 Aylık Bebekler Bu dönemlerde bebeklerin nöron gelişimleri çok fazla hızlıdır. Ayrıca, sözü edilen dönem bebeklerin yavaş yavaş çevresini de anlamaya başladığı evredir. Beşiklerine sallanan bir oyuncağın sallandığını ya da zaman zaman durduğunu bu dönemde anlarlar.

4-8 Aylık Bebekler Bu dönem bebeğin neden-sonuç ilişkisini kavradığı dönemdir. Yaptıkları harketlerin sonuçlarını bu dönemde kavrarlar. Örnek vermek gerekirse oyuncağına vurduğunda hareket ettiğini farkeder.

8-12 Aylık Bebekler Zeka gelişimi anlamında neden-sonuç ilişkisini anlamayı geliştirdiği dönemdir. Öyle ki, sonuca ulaşmada araya engellerin girdiğini de rahatça anlar. Örneğin oyuncağı saklandığında onu hemen kavrar.

12-18 Aylık Bebekler Bu dönem sorunları algılama dışında onlara yeni çözümler getirme ve çevrede gördüklerini taklit etme dönemidir. Oyuncaklarını yere atarak onlara ne olduğunu takip eder ve onların düşmesini engellemeye çalışır.

18-24 Aylık Bebekler Bu dönem artık kendi kendine çözüm yolları bulmanın arttığı bir dönemdir. Yüksekte duran oyuncağı almak için yüksek biryerlere çıkma gibi hareketlere sıkça rastlanır. Ayrıca soyut şeyleri algılama da bu dönemde bir hayli gelişir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Sakınılması Gereken Yiyecekler başlıklı makalemizde bebeğin beyin gelişimi, bebek gelişimi ve hamilelik dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bebek Ve Çoçuklarda Zeka Gelişimi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık