Hamilelikte Sakınılması Gereken Yiyecekler

1 yıl önce
636 kez görüntülendi

Hamilelikte Sakınılması Gereken Yiyecekler

Hamilelik döneminde bayanların en önem vermesi gereken konuların başında beslenme gelmektedir. Çünkü, bebek gelişimi doğrudan annenin beslenmesi ile doğru orantılı bir süreçtir. Ancak, anne adaylarının her önüne geleni yemesi de oldukça sakıncalıdır. Hamilelikte sakınılması gereken yiyecekler grupları bulunmaktadır. Sağlıklı hamilelik süreci ve sağlıklı bir bebek için de şimdi sayacağımız gruba ait besinlerin tüketilmemesi şarttır.

Pastörize Edilmemiş Süt Ürünleri

Pastörize edilmeden satılan her türlü süt ürününü hamile bayanların tüketmesi tehlikelidir. Pastörize edilmeden üretilen ve satılan süt, peynir, yoğurt gibi her türlü gıda zehirlenmesinden tutun da brusella gibi ciddi ateşli hastalıklara da sebebiyet vermektedir.

Çiğ ya da Az Pişirilmiş Et Ürünleri

Hamilelik sırasında bakterilerle savaşan bağışıklık sistemi zayıflar. Bu nedenle de pişmemiş ya da az pişmiş et ürünleri ve deniz mahsülleri tüketmek ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Aynı şekilde çiğ yumurta ve bunla hazırlanmış soslar ve yemeklerde hamilelikte tüketilmemelidir.

Bazı Deniz Ürünleri

Deniz ürünleri gerek anne gerekse de bebeğin beyin gelişimi için oldukça faydalı olan yiyeceklerdir. Ancak bazı deniz ürünleri vardır ki hamilelerin mutlaka sakınması gerekir. Sözü edilen deniz ürünleri yüksek oranda civa içeriğine sahip olanlardır. Civa bebeğin sinir sistemine çok olumsuz etkilerde bulunur. Ağır metal olduğu için de verdiği hasar ciddi olmaktadır. Civa içeriği yüksek olan deniz ürünleri ise kılıç balığı, uskumru ve köpek balığı şeklinde sıralanabilir.

Bir önceki yazımız olan 2014 Yazlık Kız Bebek - Çoçuk Elbiseleri başlıklı makalemizde 2014 çoçuk elbise modası, 2014 yazlık erkek çoçuk elbiseleri ve 2014 yazlık kız bebek elbiseleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık