Kurban Bayramında Sağlıklı Beslenme Önerileri

1 yıl önce
504 kez görüntülendi

Kurban Bayramında Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kurban Bayramında Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kurban bayramı farklı ve güzel lezzetlerin tüketildiği özel bir bayramdır. İster kurban kesmiş olun isterseniz de kesmeyip eş dostun dağıttığından pay almış olun kurban bayramında et tüketimi bir hayli artmaktadır. Et çok lezzetlidir. Ancak, hazmı oldukça zor olduğu gibi aynı zamanda besin değeri çok yüksek ağır bir yiyecektir. Bu nedenle de kurban bayramında sağlıklı beslenme önerilerine uymak sağlık açısından önemli olmaktadır. Peki, bu öneriler neler kısaca açıklayalım ki, bayramı sağlıklı geçirebilin.

İlk olarak kurban etini kesinlikle dinlendirmeden tüketmemeniz gerekiyor. Çünkü yeni kesilmiş et oldukça sert olduğu için zor tüketildiği gibi aynı zamanda mide ve diş sorunlarını da beraberinde getiriyor. Diğer yandan, eti mangal yaparak tüketmek isterseniz, mangalın zararlı etkilerinden korunmak için eti yağlarından temizlemelisiniz. Çünkü ette bulunan yağlar yanmaya ve dumana neden olduğundan ette kanserojen etki yaratmaktadır. Mangalda etin kansere neden olan bir duruma gelmesini engellemenin bir diğer yolu ise marine edilerek ızgara edilmesidir. En iyi ve sağlıklı marine ise yoğurdun suyu, salça ya da soğan suyu ile yapılmaktadır.

kurban-bayraminda-saglikli-beslenme

Mangalda pişirilen etin sağlığa zararlı etkileri dışında, etin zor sindirilen bir yiyecek olmasından kaynaklanan bazı sıkıntılarda yaşanmakta ve sağlığa zararlı etki yapmaktadır. Bu etkinin azaltılması ve mümkünse tamamen ortadan kaldırılması için de bazı önlemler almak gerekir. Sözü edilen önlemleri sıralamak gerekirse lifli yiyeceklerle eti tüketerek sindirime yardımcı olmak, protein alımını diğer sebze ve aperatiflerle dengede tutmak, sindirici etkiye sahip C vitamini alınımını arttırmak şeklindedir. Son olarak, tansiyon ve kolesterol sorunu yaşamamak için eti fazla tuzla tüketmemeye dikkat etmeniz, et tükettiğinizde tuz alımını dengelemeniz önerilir.

Bir önceki yazımız olan TV’de Bu Akşam 21 Eylül başlıklı makalemizde bana artık hicran de, bana artık hicran de 2. bölüm ve bana artık hicran de 2. bölüm dizi özeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık