Beyaz Dişlere Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

5 yıl önce
1.487 kez görüntülendi

Beyaz Dişlere Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Beyaz Dişlere Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

 Güvenle ve bembeyaz dişlerle gülümsemek istiyorsanız ağız ve diş sağlığı hakkında bazı şeyleri bilmenizde fayda var.

Sağlıklı dişlere sahip olmanın en temel yolu düzenli olarak ağız ve diş muayenesi yaptırmaktan geçiyor. Diş hekiminizi 6 ayda bir ziyaret etmeniz diş çürüklerini, diş eti hastalığı, travma ya da kanser gibi problemlerin daha fazla büyümeden müdahalesi açısından önem taşıyor. Sizde beyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız bu uyarıları dikkate alınız.

Dişlere en çok zararı veren asitli içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Asit içeren içecekler diş minesinin hassasiyetini artırarak daha kolay aşınmasına sebep oluyor.

Şekerin her türlüsünden uzak durmalısınız. Şeker, diş çürümesinin en büyük suçlusu olarak biliniyor. Şeker, bakteri ve asit oluşumuna sebep olduğu gibi diş minesini ve diş etlerini yıpratmada da önemli rol oynuyor. Şekerden  birden vazgeçmek zor. Bu yüzden azaltma yoluna gidilerek her yemek ya da aperatif sonrası dişlerinizi fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya dikkat etmelisiniz.

beyaz-dişlere-sahip-olmak

Birçok sağlık probleminin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynayan sigarayı bırakın. Sigaranın içinde bulunan nikotin ve katran dişlerinizde sarı, çirkin lekelere sebep oluyor. Ayrıca dişlerde ve diş etinde bakteri, plak oluşumuna yol açıyor. Bu durum diş ve diş etlerinize ciddi zarar vererek diş kaybı riskinizi artırabilir. Sigara, ağız kanserinin de en büyük sebeplerinden biridir.

Diş fırçanızı doğru seçin. Diş yapınıza göre diş hekiminin belirleyeceği özelliklerdeki diş fırçası kullanmanız sağlıklı dişlere sahip olmak için gereken en temel kurallardan biridir. Böylece fırçanızın diş ve diş etlerinizi yaralamasına, kanatmasına engel olurken; fırçanızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini de fark etmeniz mümkün olacak.

Diş fırçalama işlemini uygun teknikle yapın. Diş fırçanızı 45 derecelik açıyla tutun. Diş eti çizgisine doğru yavaş ve kısa, dairesel hareketlerle en az 2 dakika dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizi fırçalarken kuvvet uygulamamaya özen gösterin. Sert fırçalama diş ve diş etlerinize önemli ölçüde zarar verebilir.

Çoğu kişinin kullanmaya mesafeli olduğu diş ipi, sağlıklı diş ve diş etleri için vazgeçilmez bir diş bakım aracıdır. Diş fırçalama gibi diş ipini de yanlış kullanırsanız diş eti hattına zarar vermeniz kaçınılmaz olur. Bunun için diş ipini yaklaşık 30 cm keserek her iki elinizin orta parmaklarına sarmanızda fayda var. Diş ipini iki dişin arasına yerleştirin ve dişi sararak ipi yukarı çekme hareketiyle temizleyin. Diş ipini aşağı yukarı itmeyin.

 

Bir önceki yazımız olan Berkay Aşk Melekleri Şarkı Sözleri başlıklı makalemizde berkay 2014 albüm, berkay aşk melekleri şarkı sözleri ve berkay saygı duyarım şarkı sözleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık