Bahar Detoksuyla Toksinlerden Arının! Yaza Zinde Girin!

2 yıl önce
1.080 kez görüntülendi

Bahar Detoksuyla Toksinlerden Arının! Yaza Zinde Girin!

Detoksifikasyon

Kendinizi yorgun, uykulu ve enerjisiz mi hissediyorsunuz? O zaman vücudunuzu toksinlerden arındırmanın zamanı gelmiş demektir. Detoksla yapacağınız arındırma işleminden sonra kaybolan enerjinizi kazanabilir ve sağlığınızı arttırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken detoks için biraz zaman ve burada vereceğimiz talimatlara uymak hepsi bu…

Niçin Vücudumuzu Arındırmaya İhtiyaç Duyarız?

Organizmamız sadece ağır ve sağlıksız yiyecekleri sindirmez. Ayrıca, yiyeceklerimizden ve çevremizden vücudumuza giren pestisit, kirlilik ve toksik maddeleri de elimine etmek zorundadır. Diğer yandan organizmamızın baş etmesi gereken stres, hayatın hızlı ritmi ve egzersiz eksikliği de bu saydıklarımıza eklenebilir. Tüm bu faktörler vücudu zayıflatmakta, onunla mücadeleye girmekte ve vücudun iyi çalışmasını engellemektedir. Bu durum ilk etapta bitkinlik ve uyku hali gibi küçük rahatsızlıklara neden olurken, ilerleyen dönemlerde depresyon, prematüre doğumlar ve çeşitli hastalıklar gibi ciddi problemlere neden olmaktadır. Detoksifikasyon veya diğer bir adıyla vücudu arındırma vücudumuzdaki doğal dengenin yeniden şekillendirilmesine yardımcı olur. Bu sayede kaybedilen enerjinin, konsantrasyonun ve pozitif enerjinin geri kazanılması sağlanmaktadır.

Detoksifikasyon İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Detoks organizmanın ihtiyacı olduğu her zaman yapılabilen bir arındırma yöntemi olmasına rağmen, detoks yapmak için en uygun zaman ilkbahar ve yazdır. Meyve ve sebze açısından kısıtlı beslenme düzeninde geçen uzun kıştan sonra, ilkbahar vücudu arındırmak ve onu vitamin ve minerallerce doygun hale getirmek için en uygun zamandır.

Detoksifikasyon Yöntemleri Nelerdir?

Vücudu arındırmak için uygulanan birçok detoks yöntemi bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin ortak özellikleri aynıdır. Acele etmeden, doğal besinlerle beslenmek ve sebze meyve tüketerek vucudu temizlemek şeklinde uygulanmaktadır.

5 Basit Adımda Bahar Detoksu Uygulaması

Organizmayı temizlemek ve arındırmak sanıldığı kadar karmaşık ve zahmetli bir iş değildir. Aşağıdaki basit kuralları uygulayarak vücudu enerjiyle doldurmak oldukça mümkündür.

1. Meyve:

Taze, kurutulmuş, dondurulmuş ve meyve suyu olmak üzere birkaç farklı şekilde bol bol meyve tüketin. Meyveler vücuda canlılık ve enerji vermesi açısından önem taşımaktadır.

2. Su:

Bol bol su tüketin. Su vücudumuzdaki fiziksel süreçlerde görev aldığı için sağlığımız için hayati önem taşımaktadır. Tüm detoksifikasyon yöntemlerinde su detoksun en önemli parçasıdır. Her gün 8-10 bardak kaynak suyu veya saf su için. Su toksinleri vücuttan uzaklaştırmakta, metabolizmayı desteklemekte, cildin görünümünü düzgünleştirmektedir.

3. Sebze:

Sebzeler özellikle brokoli, ıspanak ve kereviz gibi yeşil sebzeler, bağışıklığı destekleyen, vücudu toksinlerden arındıran vitaminlerce oldukça zengindir ve çok az kalori içermeleri yönüyle de avantaj sağlamaktadır. Bu sebzeleri detoksunuz sırasında taze olarak işlenmemiş halde salatalarda ve meyve sularına koyarak tüketin.

4. Tüm Tahıl ve Baklagiller:

Tüm tahıl ve baklagiller antioksidanlar, vitaminler, mineraller, protein ve lif kaynağı olarak mükemmel besinlerdir. Detoksunuzda bolca bu yiyeceklere yer verin.

5. Limon:

Limon vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olduğundan detoks için ideal bir yiyecektir. Bu nedenle her sabah güne bir bardak ılık suyun içine sıkılmış yarım limonlu suyu içerek başlayın. Bu sayede kendinizi daha iyi hissedecek, daha enerjik olacak ve kilo kaybedeceksiniz.

Bahar detoksunun ana bileşenleri bu şekilde sıralanabilirken, detoks diyet önerileri ve gerekli tarifler ayrıca sizlere zaman zaman yapacağımız yayınlarla yazı dizisi şeklinde sunulacaktır. Bizi okumaya devam edin.

 

Bir önceki yazımız olan Patates Pizzası Tarifi başlıklı makalemizde Aperatif Yicekler Tarifleri, nasıl yapılır ve Patates Pizzası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık