Akne – Sivilcelerinizden Kolay Yöntemlelerle Kurtulun

Ergenlik dönemi deri hastalığı olarak bilinse de hemen her yaşta kâbus gibi yüzümüzde beliren sivilcelerin iz bırakıp bırakmayacağı korkusu artık içinizi kemirmesin. Aknelerinizi kesinlikle sıkmayın. Aknelerin sıkılması, o bölgelerde leke ve iz kalmasına neden neden olabilir. Leke ve izin yanı sıra cildinizin mikrop kapma ihtimali de var.

Her gün birçok şeye dokunan eller ve adeta mikrop yuvası olan tırnaklar aknelerin çoğalmasında ve iz bırakmasında en büyük nedenlerin başında geliyor. Makyajla uyumak aknelerin en büyük düşmanıdır. Hava almayan ciltte akne oluşumu daha yüksek. Bu yüzden mümkün olduğunca az makyaj yapın ve gece yatmadan önce makyajınızı temizleyin.

Akne problemi ile beraber adet düzensizliği, tüylenme gibi birtakım problemleriniz varsa hormanal kökenli akneleriniz olabileceğini unutmayın. Bu yüzden hormon testi yaptırmanızda fayda var.

 

Akneli  ciltler için uygun olan temizleyicilerle günde iki defa cildinizi temizlemenizde fayda var. Cildiniz çok yağlı ise temizlemenin ardından,  yağlanma baskılayıcı özelliği olan cilt tonikleriyle cilt bakımını sürdürmenizde yarar var. Akne oluşumunu tetikleyen en önemli unsurlardan biri de beslenmedeki düzensizliklerdir. Bu yüzden beslenme düzeninize dikkat etmenizde fayda var.

 

Bazı gıdalar aknenin tek nedeni olmasa da akneyi tetikleyici özelliklere sahip. Bundan dolayı akne şikayeti olanların yüksek glisemik indeksli gıdalardan uzak durarak, düşük glisemik indeksli gıdaları tüketmesi akne problemi ile mücadelede önemli bir nokta. Yağlı yiyeceklerden de uzak durmanız akne oluşumunu azaltmak açısından önemli. Akneli cilt tipi için beslenmenin önemli olduğunu söylemiştik. Beslenme programınızda zararlı yağlardan uzak durarak cildinizi besleyici türden faydalı yağları tercih etmeniz akne oluşumunu azaltmada önemlidir. Bu yüzden Omega 3, omega 6 tüketimini arttırmaya bakmalısınız. Omega 3 bakımından son derece zengin besinler olan balık, yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı, deniz ürünlerini beslenme programınızdan eksik etmeyin.

 

Akne üzerinde diğer etkili olan gıda türü de yağlı süt ürünleri grubu olarak biliniyor. Yağlı süt ürünleri hormon içeriklerine sahip olması nedeniyle akneleri artırabiliyor.  Süt ürünlerinin yarım yağlı olanlarını ya da yağsız olanlarını tüketmeye özen göstermeniz sizin yararınıza olacak. Sık olarak tükettiğiniz bazı gıdalar sonrası akne problemi yaşıyorsanız bu gıdaları kesmenizde fayda var. Tüm bunların yanı sıra bol bol su tüketerek cildinizin susuz kalmasını engelleyin. Su cilt için önemli bir arındırıcı etkiye sahip.

Bir önceki yazımız olan Yüz Tipinize Göre Kolye - Küpe Seçimi başlıklı makalemizde takı seçiminde nelere dikkat edilmeli, yüz şekline göre takı seçimi ve yüz tipine göre hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık