Akne Nedir ? Tedavi Çeşitleri

2 yıl önce
1.519 kez görüntülendi

Akne Nedir ? Tedavi Çeşitleri

Akne Tedavi Çeşitleri

Akne sorunu yaşayan kişiler, zamanında tedavi uygulanmazsa çok uzun seneler ciltte kalıcı izlerle karşı karşıya kalabiliyor. Akne tedavisi için ilk olarak ciltteki oluşumların önüne geçmek gerekiyor. İkinci olarak ise, aknenin sebep olduğu izleri daha düzgün bir görüntüye sokmak amacıyla birçok tedavi uygulanıyor. Bu tedaviler ile akne problemlerinizi en aza indirebilirsiniz .Ciltte güzellik için akne izlerini azaltmak için kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır:

Kimyasal Deri Soyma (Peeling): Bu tedavi yöntemi, deride bulunan hasarlı tabakanın alınması ile yapılıyor. Bu hasarlı tabakanın olduğu bölgeye sağlıklı yeni deri geliyor. Kimyasal deri soyma uygulaması, akne tedavisinin yanı sıra kırışıklıkların, deride oluşan renklenme bozukluklarının ve deri yaşlanmasının tedavinde de kullanıyor. Aknenin sebebiyet verdiği izlerin miktarına ve derinliğine göre tedavi sonucunda görülecek gelişmeler farklılık gösterebilir. Bu nedenle tedavide farklı asitler tercih ediliyor.

Glikolik Asit: Alfa-hidroksit asit yapısında olan asitlerdir ve meyvelerden elde edilir. Glikolik asit, kollajen ve bağ dokusu sayısını çoğaltıyor ve derinin soyulmasını sağlıyor. Bu tedavi yöntemi iki haftada bir toplam olarak 2 ile 5 defa uygulanırsa çok iyi sonuçlar verebilmektedir. Glikolik asit yapılan tedavilerde yan etkiler hafif düzeyde ve çok azdır.

Triklor Asetik Asit (TCA): Bu asit türü diğer asitlere nazaran daha kuvvetlidir. Farklı yoğunluklar da yüzeysel soyma yerine, daha derin soymalar yapabilir. Bu yüzden çok dikkatli kullanılması gerekir. Çok derin akne izi olan kişilerde en iyi sonucu veren deri soyma asit türüdür fakat bu tedavi yöntemini çok esmer olan ve ten rengi koyu olan kişiler kullanmamalıdır.

Lazer Tedavisi: Akne izlerinin yok olması için günümüzde lazer yöntemleri de tercih edilmektedir. Fakat diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi lazer tedavisinde de dikkatli olmak gerekir. Her cildin rengi ya da kalınlığı kişiden kişiye farklılık gösterdiği için kullanılacak lazerin belirlenmesinde ve uygulanacak lazer tedavisinin süresinde dikkatli olmak gerekir. Ayrıca deri renginiz de sorun çıkmaması için, tedavinin kış aylarında yapılmasına özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan Dünyadaki En İyi Tatil Noktaları 2. Bölüm başlıklı makalemizde cazibe merkezi, Dünyadaki En İyi Tatil Noktaları ve en iyi tatil beldeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

  1. aslı görmez diyor ki:

    akne tedavisi için makaleniz güzel olmuş,bilgiler için teşekkürler. Sık sık sitenizi facebook’ tan takip ediyorum.Vermiş olduğunuz faydalı bilgiler sayesinde bir çok olumlu deneyimlerim oldu. Tekrar teşekkürler gen-arks.net


Yukarı Çık