Dünyadaki En İyi Tatil Noktaları 2. Bölüm

2 yıl önce
723 kez görüntülendi

Dünyadaki En İyi Tatil Noktaları 2. Bölüm

Yazı dizimize yani sizin için dünyadaki en iyi tatil noktalarını tanıtmaya devam ediyoruz. Tatil planları yapmadan önce mutlaka yazımızı okumanız gerekiyor. Okuyunca size büyük faydası olacağını göreceksiniz.

Finlandiya

Göller ülkesi olan Finlandiya çok egzotik bir yerdir. Ülkede bulunan 200.000’e yakın göl sayesinde su kalitesi oldukça iyidir. Kısacası Finlandiya turistleri cezbedecek birçok özelliği olan Kuzey Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Ülkeyi ziyaret için en iyi zaman Şubat-Mart ve Eylül-Ekim aylarıdır. Eğer Finlandiya’yı yazın ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bazen güneşin hiç doğmadığını göreceksiniz. Bu tatil noktasının en dikkat çekici özelliği ise muhteşem Kuzey Işıkları (Aurora Borealis)’nı izleme imkânına sahip olmanızdır. Kayak, kır koşusu ve gemi turu Finlandiya turizminin ayrılmaz parçalarıdır. Ayrıca, kışın tüm göller donduğu için buz balıkçılığı meraklıları tarafından cazibe merkezi haline gelir. Yine kış ayları Noel babanın yaşadığı söylenen Korvatunturi, kızaklı ren geyiklerine binme imkânı sağladığı için çocuklar için de en iyi tatil beldelerinden biri haline gelir. Oulu, Tampere, Jyväskylä, Rovaniemi, Turku, Porvoo ve tabii ki başkent Helsinki gibi ünlü şehirler ülkenin önemli turistik noktalarındandır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu 7 şehirin ziyaretleri tatilde yapılacaklar listesinin bir parçası olmalıdır. Helsinki aynı zamanda buz altında yüzme, müze ziyaretleri ve ziyaret edilecek muhteşem parklar gibi diğer rekreasyonel aktivitelerle canlı bir gece hayatına sahiptir.

Yeni Zelanda

Ülkeyi ziyaret için en uygun vakit Mart ve Mayıs ayları arasıdır. Karla kaplı dağları, güzel yatları ve büyüleyici plajları ile Kiwi tüm yıl boyunca turistleri karşılamaktadır. Ülke kuzey ve güney adası olmak üzere iki büyük adadan oluşmaktadır. Kuzey adası ülke nüfusunun yaklaşık %77’sini oluşturması bakımından daha kalabalık bir adadır. Ancak, her iki ada da ünlü turistik yerleri içermekte ve her yıl milyonlarca turist çekmektedir. Güney adasında bulunan bir fiyört olan Milford Sound ülkenin en ünlü turistik noktasıdır. Kuzey adasında bulunan ada körfezi de yelken ve balıkçılık açısında ünlü bir turistik noktadır. Bu adada yer alan diğer bir önemli mekân ise Waitomo Mağaralarıdır. Ayrıca, adadan ayrılmadan ülkenin en yüksek dağı olan Aoraki / Mount Cook’u da görmeyi ihmal etmeyin. Ülkede bir diğer ziyaret etmeniz gereken şehir Rotorua’dır. Burada greyzerleri ve sıcak çamur havuzlarını görebilirsiniz. Yeni Zelanda’nın en eski kolonisi olan Dunedin’de sadece o bölgede bulunan fok ve sarı gözlü penguenleri de görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Muz Maskeleri Yazı Dizisi: Sivilceler İçin Yüz Maskesi başlıklı makalemizde doğal madde içeriği, maske tarifi ve muz maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık