Cilt Tonunu Açan Doğal Maddeler

5 yıl önce
1.181 kez görüntülendi

Cilt Tonunu Açan Doğal Maddeler

Cilt Tonunu Açan Doğal Maddeler

Cilt vücudumuzun en büyük organı olmakla birlikte, enfeksiyon ve hastalıklara karşı mücadelede ilk savunma mekanizması olarak görev almaktadır. Bu nedenle cilt sağlığını korumak adına cildinizde oluşabilecek herhangi bir pigmentasyon sorunu cildiniz için oldukça önemlidir.

Geleneksel olarak, cilt beyazlatma ürünlerinde hidrokinin ve civa içeriğine sahip sentetik maddeler kullanılmaktadır. Etkili tüm cilt beyazlatıcı ürünler kısa süreliğine melanin pigmentinin (koyu cilt rengini oluşturan pigment) üretimini engelleyerek etkili olmaktadır. Buna karşın sözü edilen ürünlerin uzun zaman periyodunda sürekli kullanılması toksiktir ve geniş zaman periyodunda kullanıldıklarında ters etki yaparak aşırı melanin üretimini tetikledikleri gibi cildin UV ışınlarına direncini azaltmakta ve ayrıca erken yaşlanmayı tetiklemektedir.

Neyse ki, bilimsel araştırmalar sonucunda cilde zarar vermeden beyazlatan doğal ve zararsız birçok malzeme keşfedilmiştir. Sözü edilen bu doğal cilt beyazlatma sağlayan malzemeler cildi iki yolu kullanarak beyazlatmaktadır;

  1. Güneşten gelen zararlı UV ışınlarını absorbe ederek,
  2. Cildin koyu renk almasına neden olan melanin pigmentinin üretimini engelleyerek.

Doğal Yollarla Cilt Beyazlatmak İçin Kullanılabilecek Malzemeler

  1. Turunçgil Ekstraktları: Limon ve protakal gibi turunçgil ektstrakları birçok peeling tarifinde yer verilen malzemelerdendir. Bu malzemeler cilt beyazlatmada etkili doğal ve zararsız bir şekilde kullanılabilir. Cilt beyazlatmayı ise içeriğindeki C vitamini sağlamaktadır. Çünkü C vitamininin hiperaktif melanin hücrelerini yavaşlatma etkisi bulunmaktadır.
  2. Meyan Kökü Ekstraktı: Meyan kökü ekstraktı hücre yapısına zarar vermeden doğal ve zararsız yollarla tirosinaz enziminin aktivitesini durdurarak cildin beyazlamasını sağlamaktadır.

Yukarıda sözünü ettiğimiz 2 cilt beyazlatma yöntemleri kullanarak daha beyaz bir cilde kavuşmanızı ve çeşitli nedenlerden ortaya çıkan lekelerinizin yok olmasını sağlayan diğer doğal maddeler;

Ayı üzümü ekstraktı, hindistan altın çileği, beyaz dut ekstraktı ve B3 vitamini şeklinde sıralanabilir.

dogal-maddelerle-cilt-beyazlatma

Bir önceki yazımız olan Zayıflamak İçin En İyi Diyet Önerileri başlıklı makalemizde diyet listeleri, Ender Saraç Diyet Listesi ve ibrahim saraçoğlu zayıflama diyet hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık