Cilt Bakımı İçin Badem Yağı

5 yıl önce
996 kez görüntülendi

Cilt Bakımı İçin Badem Yağı

Cilt Bakımı İçin Badem Yağı

Badem yağı, tatlı bademin kuru çekirdeğinden ekstrakte edilerek elde edilen bir yağdır. Badem yağı cilt tarafından kolayca emildiği ve kuru, çatlak, pul pul dökülen ciltlerin tedavisine yardım ederek yüksek yağlı içeriği kuru ciltler için güzel bir çözüm sunmaktadır. Bu yağ ağrılı cilt alerjilerinde de kullanılmakta ve ileride oluşacak cilt kuruluğunu önleyici etki yapmaktadır. Diğer yandan, ağrılı cilt alerjileri tedavisinde cildi yumuşatma ve ağrıyı dindirme özelliği bulunmaktadır. Dirsek, kaş, diz gibi cilt bölgelerini yumuşatmasının yanında çeşitli cilt yaralarını da tedavi etme yeteneğine sahip doğal bir yağdır.

Badem yağı hafif bir yağ olduğu için bir bölgeye uygulandığında ya da cilde sürüldüğünde kolayca emilmektedir. Çok fazla yapışkan olmadığından ve güçlü mis kokusundan dolayı iyi bir spa yağıdır. Masaj yağı olarak kullanılmasını sağlayan en önemli özelliği cildin pH’ını dengeleyici özelliği ve nemi korumasıdır. Cilt bakımı için badem yağı kullanılmasının diğer yararları şöyledir;

baden-yagı-cilt

Gözaltında oluşan morluklar hem bayanlar hem de baylar için adeta bir kavustur. Çok stresli bir hayatın, kötü alışkanlıkların ve uykusuzluk sonucu oluşan bu gözaltı morlukları aynı zamanda gözaltındaki derinin nemini kaybetmesine de neden olmaktadır. Bu morluklara her gece badem yağının masajla sürülmesi sonucu beyazlama sağlanmakta ve kusurlar yok edilebilmektedir. Bu uygulamada masaj kan dolaşımını sağlayıp morlukları yok ederken, badem yağı ise kaybolan nemi geri getirerek morluk oluşumunu engellemektedir.

Son olarak badem yağı içeriğindeki E vitamininden dolayı kırşıklıkların ve cilt sarkmalarının da yok olmasına ve oluşumunun engellenmesine neden olmaktadır. Badem yağının kırışık tedavisinde en iyi uygulama şekli ise gece yatmadan önce temizlenmiş cilde uygulanmasıdır. Uygulama 2 günde bir kez ya da haftada iki kez şeklinde yapılmalıdır. Diğer yandan badem yağı güçlü antimikrobiyal özelliği sayesinde akne, iltihaplı yaralar ve cilt enfeksiyonları gibi bakteriyel hastalıkları yok etmektedir. Kısacası badem yağı cilt bakımı için önemlidir.

Önemli Notlar:

  • Tatlı badem yağı cildiniz için güvenli olmasına rağmen, acı badem yağı cilt için oldukça toksiktir ve asla kullanılmamalıdır.
  • Badem yağını yağlı tohumlara ve onlardan elde edilen yağlara karşı alerjisi olanlar kesinlikle kullanmamalıdır.
  • Yağı daha uzun süreli saklamak için renkli cam içinde güneş almayan bir yerde ve serin bir yerde saklayın.
  • Kıyafetlerde leke bıraktığı için dikkatli kullanılmalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Sağlık Kaynağı Enginarın Faydaları başlıklı makalemizde enginar, enginar tarifleri ve enginarın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık