El Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

2 yıl önce
1.333 kez görüntülendi

El Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Eller ve tırnaklar, bayanların yaşını belli eden etkenlerden biri olarak görülmektedir. Yaşlılık belirtilerini genel olarak insanlar birbirlerinin yüzünden anlamaktadır. Fakat bu konuda yüz kadar elin de önemi vardır. Bu gibi faktörlerden etkilenmemek için el bakımı yapmak gerekir. Özellikle kış günlerinde ellere daha çok dikkat edilmeli. Soğuk havalarda eldiven, sıcak havalarda ise güneşten korumak için koruyucu kremler tercih edilmelidir.

Ellerinizin pürüzsüz görünmesi için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Ellerinizi temizlerken kullandığınız ürünlere dikkat edin. Ellerinizi kurutmayan ürünleri tercih edin. Çünkü her yıkama sonrasında ellerimiz nem kaybı yaşamaktadır. Cildinizi kurutmayan sabunlara yönelin ve ılık su ile yıkama yapın. Banyo yaparken yıkanma sürenizi iyi ayarlayın. Uzun süren banyolar bilindiğinin tersine derinizdeki nem oranını azaltmaktadır. Ellerinizi sürekli nemli tutmaya çalışın ve mutlaka nemlendirici kullanın. İçerisinde; zeytinyağı, E vitamini, Shea yağı ve gliserin barındıran nemlendiriciler el bakımı için faydalı ürünlerdir. Bilindiği üzere pek çok bayan mutfak işlerini eldiven giymeden yapmaktadır. Bu sizin ellerinize ciddi anlamada zarar verir.

Mutfakta bulaşık yıkarken, meyve ve sebze doğrarken ya da yemek yaparken eldiven giymeye özen göstermelisiniz. Eğer ki meslek icabı deriyi tahriş eden aletlerle ya da bir takım kimyasallar ile çalışıyorsanız, ellerinizi bu gibi maddelerle veya araçlarla doğrudan temas ettirmeyiniz. Mutlaka eldiven kullanınız. Ayrıca bu gibi durumlarda elinizin tahriş olmaması için bariyer kremler de kullanabilirsiniz. Bu kremler derinizin üst kısmına kalın bir tabaka oluşturarak ellerinizi olası bir tehditten korumaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra bu kremlerin nemlendirici özelliği de vardır. Ellerinizde oluşabilecek yaşlanma belirtilerini engellemek adına, yazın güneşten korunmak için yüzünüze uyguladığınız kremleri ellerinize de uygulamalısınız. Ayrıca el bakım ürünleri,el bakım maskesi,el temizleme ürünleri,tırnak bakımı,tırnak temizleme malzemeleri, gibi ürünleride kullanmanız iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde bakım, cilt ve cilt bakım maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

  1. Ayşe diyor ki:

    Öncelikle yararlı bilgiler için çok teşekkürler. Yazınızda bazı el bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz demişsiniz. Bu ürünlerin neler olduğu hakkında en azından özellikleri hakkında (marka ve ürün söylemeniz doğru değilse bile) bilgi verirseniz ya da bu konu hakkında bir yazı düzenlerseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler.


Yukarı Çık