Cilt Sarkmaları ve Kırışıklıklardan Nasıl Korunursunuz?

1 yıl önce
612 kez görüntülendi

Cilt Sarkmaları ve Kırışıklıklardan Nasıl Korunursunuz?

Cilt Sarkmaları ve Kırışıklıklardan Nasıl Korunursunuz?

Deriyle çevrili tüm organların zamanla yaşlanması kaçınılmaz bir durumdur. Ancak bu sürecin sağlıklı yaşam stilini benimseyerek yavaşlatılması daima mümkündür. Yaşla birlikte cildin üst tabakası normal yapısını kaybetmekte ve hatta sıkılığını kaybetmekle birlikte sarkmakta, gevşemekte ve bunun sonucunda kırışıklıklar meydana gelmektedir. Ancak bu yazımızda açıklayacağımız hususlara dikkat etmeniz durumunda kırışıklıklardan korunabilirsiniz.

1. Cilt Dostu Yiyecekler Tüketin

Yemek yeme alışkanlıklarımız ve tükettiğimiz yiyecekler cildiniz üzerinde negatif ya da pozitif etkilere sahiptir. Her gün abur cubur tüketmek cildinizin doğal yapısından çalmaktadır. Bu yiyecekler cildin yaşlanmasını hızlandırdığı gibi, cildi cilt problemlerine karşı da yatkın hale getirmektedir. Bu yüzden beslenme düzeninizden işlenmiş yiyecekleri çıkarmalı ve onun yerine doğal yiyecekleri ve taze olarak pişirilmiş yiyecekleri tercih etmelisiniz. Beslenmenizde cilt dostu yiyeceklere yer vermeniz cildinizin sarkmasını ve kırışmasını önleyecek, bu şekilde cildin güzelliğini devam ettirmesine yardımcı olacaktır.

2. Uygun Nemlendiricileri Kullanın

Uygun cilt bakım uygulamalarının yapılmaması da cildin erken yaşlanarak sarkmasına ve kırışmasına neden olmaktadır. Cildimiz nem kaybettiği için hergün daha fazla kurumakta ve donuklaşmaktadır. Bunun sonucunda deri çatlamakta ve soyulmaktadır. Sonuçta, cilt elastikeyetini kaybetmekte ve bunun sonucunda sarkıp kırışmalar meydana gelmektedir. Cilt tipiniz her ne olursa olsun cildi nemlendirmek cilt bakımının en hayati aşamalarındandır. Bu nedenle cildinizi günlük olarak nemlendirmeye özen göstermelisiniz.

3. Sigarayı Bırakın

sigarayi-birakin

Sigara cilde zararlı kimyasallar içerdiği ve içeriğinde bulunan maddeler nedeniyle cildin elastikiyetini sağlayan dokuların yapısını bozduğu için kesinlikle içilmemesi gereken bir alışkanlıktır. Eğer sigara kullanıyorsanız cilt sağlığınız için bu alışkanlığınızı bırakmalısınız.

4. Günlük Olarak Egzersiz Yapın

gunluk-egzersiz-yapin

Günlük olarak yapacağınız yürüme, koşma, yüzme gibi sporlar kan akışını hızlandırdığı ve kasları da çalıştırdığı için ciltteki sarkma ve kırışıklıkları da engellemektedir.

Bu dört maddedenin haricinde bol su tüketmek (herhangi bir sıvı alımı değil sadece su tüketimi gerekli), fazla güneşe maruz kalmamak ve son olarak da güneşten koruyan elbiseler tercih etmek gerekmektedir.

Saydığımız bu önlem yollarına ek olarak evde kendi mutfağınızda bulunan doğal yiyeceklerle maskeler hazırlayıp bu maskelerden de yardım alabilirsiniz. Bu şekilde hem cildinizin yaşlanma belirtilerini önleyip hem de bu zamana kadar meydana gelen hasarları giderebilirsiniz. Kırışıklık ve sarkmaların önlenmesi için size aşağıdaki maskeleri kullanmanızı tavsiye ediyorum;

Kaymak Ve Elma İle Kırışıklık Giderici Maske

Kırışıklık Giderici Muzlu Yüz Maskesi 

Bir önceki yazımız olan TV’de Bu Akşam 21 Eylül başlıklı makalemizde bana artık hicran de, bana artık hicran de 2. bölüm ve bana artık hicran de 2. bölüm dizi özeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık