Cildinizi Yeterince Temizleyebiliyor musunuz?

2 yıl önce
628 kez görüntülendi

Cildinizi Yeterince Temizleyebiliyor musunuz?

Cilt temizliği bayanlar için hem sağlık anlamında hem de güzellik anlamında oldukça önemlidir. Çünkü tam anlamıyla temizlenmemiş bir cildin gözenekleri tıkanarak önemli rahatsızlıklara neden olabileceği gibi cildi güzel ve canlı görünümünden de uzaklaştırmaktadır. Peki, cildimizi yeterince ve gerektiği gibi temizleyebiliyor muyuz?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, sadece sabun ve su ile yapılan temizlik kesinlikle pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt yaratmaya yetmiyor. Çünkü gözenekler içinde kalan kirler cildinizi bozabiliyor, akne, siyah nokta gibi problemlere neden olabiliyor. Tam temiz bir cilt yaratmak için ise yapılacakları adım adım anlatmakta fayda var;

1. Öncelikle gün içinde kirlenen cildinizi temizlemek için eve geldiğinizde makyajınızı çıkardıktan sonra özel sabununuz veya peelinginiz ile günlük temizlik yapmanızı öneriyorum. Eğer sabun ya da peeling gibi kimyasal temizleyicileri kullanmak istemiyorsanız bu temizliği kil veya çay çöpü ile yapabilirsiniz.

2. Günlük yaptığınız temizliğin ardından mutlaka nemlendirici  krem kullanmanızda fayda var. Kremin organik alternatifini soruyorsanız zeytinyağı veya badem yağı kullanıp 5-10 dk beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Ya da organik üretilmiş kremleri tercih edebilirsiniz.

3. Günlük önerilerin dışında tam temizlik sağlamak için mutlaka haftalık kürler de yapmanız gerekiyor. Ne mi bu kürler? Haftada bir gün maske yaptıktan sonra (kozmetik veya ev yapımı maske olabilir) buhar banyosuyla cildinizdeki gözenekleri mutlaka açarak cildinizi derinlemesine arındırın.

Verdiğimiz ipuçları sizi daha güzel yapmakla kalmayacak. Aynı zamanda sağlıklı bir cilde sahip olmanızı da sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Torbaları Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde göz altı torbaları, göz altı torbaları nasıl geçer ve göz altı torbası için maske hakkında bilgiler verilmektedir.

Cildinizi Yeterince Temizleyebiliyor musunuz? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık