Hareketsiz Yaşamak Bel Fıtığı Riskini Arttırıyor

3 ay önce
234 kez görüntülendi

pixel Hareketsiz Yaşamak Bel Fıtığı Riskini Arttırıyor0
  

Hareketsiz Yaşamak Bel Fıtığı Riskini Arttırıyor

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, hareketsizliğin düzenli egzersiz yapmama gibi bel fıtığını tetiklediği belirtildi.

Uzmanlar, “Hareketsiz yaşam, düzenli egzersiz yapmama gibi durumlarda kaslar yeterince güçlü olmadığı için, kasların taşıması gereken vücut ağırlığı da omurga üzerine dolayısıyla disklerin üzerine binerek fıtıklaşmalarına neden olur.” uyarısında bulundu.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada hareketsizliğin bel fıtığı riskini artırdığı belirtildi. Vücudun yükünün sadece omurga tarafından taşınmadığının vurgulandığı açıklamada, “Karın kaslarımız ile tüm sırt ve belimizde omurga boyunca uzanan kaslarımızın fonksiyonu da büyük önem taşır.

Omurganın esnekliğini sağlayan ve bir tür destek yastığı olarak hizmet eden disklerin aşırı baskıya maruz kalması deforme olmasına, şeklinin bozulmasına yol açar. Normal şeklini kaybederek dışarıya doğru kabaran, fıtıklaşan disk, baskı yaptığı sinirin fonksiyonlarını etkileyerek değişik bulgulara neden olur.” ifadeleri yer aldı. Yerdeki cisimlerin dizleri kırmadan eğilerek kaldırılmasının tavsiye edildiği açıklamada, dizleri kırmadan ağır nesneleri itmek ve çekmek, masa başında uzun süre bel desteği olmaksızın çalışmanın bel fıtığına davetiye çıkardığına işaret edildi.

Her iki elde uzun mesafelerde ağır yük taşımak da bel fıtığı için risk oluşturuyor. Aynı şekilde düzenli egzersiz yapmanın bel fıtığının önlenmesinde son derece faydalı olduğunun vurgulandığı açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Tüm önlemlere karşın bel fıtığı gelişebilir. Bel ağrılarının ancak yüzde 3′ü ameliyat edilmesi gerekli bel fıtıklarından kaynaklanır. Bu nedenle hekim muayenesi ve yapılacak incelemelerin sonuçlarına göre ilk önerilen yatak istirahati ve ağrı kesici, kas gevşetici ilaçların kullanılmasıdır. Alınan bu önlemlere karşın ağrı ve bacaklarda uyuşukluk ve kas güçsüzlükleri geçmezse çözüm ameliyat olur.”

GD Star Rating
a WordPress rating system
GD Star Rating
a WordPress rating system
Hareketsiz Yaşamak Bel Fıtığı Riskini Arttırıyor, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan Düzenli Uyku Beyine iyi Geliyor başlıklı makalemizde derin uyku, düzensiz uyku sorunu ve rapid eye movement hakkında bilgiler verilmektedir.

Hareketsiz Yaşamak Bel Fıtığı Riskini Arttırıyor Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

 1. duru taylan diyor ki:

  GENELLİKLE GÜNÜMÜZDE MASA BAŞINDA ÇALIŞANLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLEN BEL FITIĞI RAHATSIZLIĞI HAKKINDA GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ ELİNİZE SAĞLIK DİYORUM

  GD Star Rating
  a WordPress rating system
  GD Star Rating
  a WordPress rating system

Yorum Yaz


Yukarı Çık