DOLAR: 2.10 TL
EURO: 2.91 TL

Düzenli Uyku Beyine iyi Geliyor

2 ay önce
163 kez görüntülendi

pixel Düzenli Uyku Beyine iyi Geliyor0
  

Düzenli Uyku Beyine iyi Geliyor

Düzensiz uykunun insan sağlığına yan etkilerini anlatan , Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmet Kırpınar, uyku sorunu yaşayanlarda, performans düşüklüğü, stres, anksiyete, depresyon, kalp krizi, hiper tansiyon, diyabet, obezite gibi hastalıkların arttığını söyledi. Zannedildiğinin aksine uyku sırasında zihinsel fonksiyonların kesin bir istirahatinin söz konusu olmadığını, “REM uykusu ” denen bölümde beyin etkinliğinin uyanıklık kadar, hatta daha fazla olduğunu belirten Prof. Kırpınar, uykunun, dışarıdan gelen bir takım fiziksel ya da psikolojik etkilenmelere kapalı bir ortamda, insanın bedensel ve ruhsal uyaranlarıyla faaliyeti olarak tanımlanabileceğini kaydetti.

Uykunun, bedendeki pek çok hormon ile diğer sistemlerin belli bir devrede çalışmasını sağlayan, dış uyaranlara kapalı, aktif bir dinlenme dönemi olduğunu belirten Kırpınar, şöyle konuştu: “Uyku sırasında bir taraftan birtakım beyin yapıları, beyindeki bilgi alışverişini sağlayan maddelerin düzeni devam ediyor, bir taraftan da bunlar değişerek, yenileniyor. Uyku, dinamik bir istirahat durumudur. Uyku, gündüz bir yere uzanarak yapılan dinlenmeden çok farklı bir şey. Uyku sırasında ‘Beyin kendini resetliyor’ diyebiliriz. Uyku sırasında dışarıya kapattığımız sistem, kendini yeni güne hazırlıyor, bir anlamda yeniliyor. Uykunun bazı dönemlerinde beyin daha çok çalışıyor.’’

 

GD Star Rating
a WordPress rating system
GD Star Rating
a WordPress rating system

Bir önceki yazımız olan Tavuk İskender Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Evde Tavuk İskender Nasıl Yapılır, İskender Nasıl Yapılır ve nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık