İnternette İş Arayan Bayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

1 ay önce
359 kez görüntülendi

pixel İnternette İş Arayan Bayanlar Nelere Dikkat Etmeli?0
  

İnternet’te İş Arayan Bayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

İş arayan ve kariyerinde yeni bir başlangıç yapmak isteyen bayanlar için etkili özgeçmiş oluşturma, mülakatlara hazırlık ve profesyonel bir görüntü izlenim oluşturmak, öncelikle yapılacak işler olarak öne çıkıyor. İnternette iş arayan bayanlar nelere dikkat etmeli bunları detaylı şekilde anlatacağız.

Peki, iş arayan bayanlar online mecralardaki davranışlarına ne kadar dikkat ediyor?

Yapılan araştırmalara göre sosyal medya profili sebebi ile işe kabul edilmeyen adayların sayısında artış görülüyor. Durum böyle olunca birçok kişi sosyal medya hesapları nedeniyle işe girememekten şikayet ediyor. İş arayan çoğu kişi, uygunsuz bir Facebook fotoğrafının ya da sosyal medya hesaplarındaki yorumlarının işe alımda sorun yaratacağının hala farkında değil. Günümüzde insan kaynakları uzmanlarının birçoğunun iş başvurusunda bulunan adayların online mecralardaki hareketlerini mercek altına aldığı biliniyor.

Arama motorlarında kendi isminizi aratın

İnsan kaynakları uzmanlarının işe alınacak kişi ile ilgili ilk yaptıkları şey kişinin ismini arama motorlarında aratmak oluyor. Kişilerin, insan kaynakları uzmanlarından önce davranarak isimleri ile ilişkili bağlantıları kontrol etmesinde büyük fayda var. Bu bağlantılar arasında utanç verici ya da uygunsuz bulunanlardan bir an önce kurtulmak gerekiyor.

LinkedIn profili düzenlenmeli

İnsan kaynakları uzmanlarının internette en uğrak yerlerinden biri olan Linkedin üyelerin bir nevi çevrimiçi özgeçmişini tutan bir site. İş başvurusunda bulunanlar hakkında online ortamda ilk olarak ziyaret edilecek sayfalardan biri LinkedIn profili olduğu için bu sitedeki profillerdeki bilgilerin güncel ve doğru olmasında yarar var.

Twitter’daki gizlilik ayarlarına dikkat

Twitter’daki hesaplarda paylaşılan iletiler tüm dünyaya kolayca ulaşabiliyor. Bu platformdaki kötü bir söylem ya da tweetler gelecekteki iş kapılarının yüzünüze kapanmasına neden olabilir. Bu sebeple Twitter kullanan adayların hesaplarının gizlilik ayarlarını kontrol etmesi ve gereksiz paylaşımlardan uzak durmasında fayda var.

Instagram’da da gizlilik önemli

Fotoğraf paylaşımı üzerine yoğunlaşan ve son yıllarda en çok kullanılan sitelerden biri olan Instagram‘da profili bulunan adayların sadece istedikleri kişilerin görebileceği şekilde ayarlamalar yapması önem taşıyor.

Facebook’a da dikkat

Facebook kullanan adayların başkalarının görmesini istemedikleri paylaşımları gizlemesi gerekiyor. Adayların katıldıkları gruplar, etiketlendikleri fotoğraflar ve yaptıkları yorumlar her an olumsuz bir şekilde karşılarına çıkabilir. Bu noktada bir gizlilik tarayıcısı kullanarak, sosyal medyada hesaplarındaki kişisel verilere erişimi görmek ve engellemek lazım.

Tüm bunların yanı sıra iş arayan adayların herkesin görebileceği şekilde internet ortamındaki tartışmalarda agresif tutumlar sergilememeye dikkat etmeleri gerek. Sosyal medyada tartışılan ve basitmiş gibi görünen bir konu ilerideki iş hayatını doğrudan etkileyebilecek güce sahip.

Adaylar eğer iyi bir dil ve yazma yeteneği gerektiren bir işe başvuracaklar ise kullandıkları dil bilgisi ve yazıma dikkat etmelerinde fayda var. Yazım hataları ve anlam bozuklukları içeren ifadeler olumsuz düşüncelere neden olabilir.

GD Star Rating
a WordPress rating system
GD Star Rating
a WordPress rating system
İnternette İş Arayan Bayanlar Nelere Dikkat Etmeli?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Bir önceki yazımız olan Mezoterapi İle Cilt Gençleştirme başlıklı makalemizde cilt gençleştirme, mezoterapi ve mezoterapi cilt gençleştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş Tweetle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık